#Geçinmekİstiyoruz diyen işçiler hükümete seslendi

Mersin, Antalya, Adana ve Eskişehir'de eylem düzenleyen DİSK'in buünkü adresi Kadıköy oldu. "Geçinemiyoruz, artık yeter" diyen DİSK'li işçiler, 'vergide adalet' istiyoruz' dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ""Yok öyle yağma! Bu ülke bu halk satılık değil! Türkiye işçi sınıfı satılık değil!" açıklaması yaptı.

Asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken DİSK, Türkiye'nin farklı bölgelerinde ortak basın açıklamaları düzenledi.

İstanbul'da Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan DİSK üyesi işçiler, "Geçinemiyoruz" diyerek asgari ücretin net 5 bin 200 lira olmasını istedi.

Düzenlenen basın açıklamasına işçiler Kadıköy Boğa Heykeli'nden İskele Meydanı'na sloganlarla yürüyerek geldi.

Yüzlerce işçinin toplandığı meydanda "Hükümet istifa", "Saraya değil, emekçiye bütçe", "İnsanca yaşamak istiyoruz" sloganları atıldı.

DİSK'in açıklamasına KESK üyeleri de destek verdi. Açıklamayı DİSK üyeleri adına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı.

şsizlik, pahalılık ve zamların işçilerin belini büktüğünü söyleyen Çerkezoğlu, "1 Ekim’den beri geçinmemiz için alınması gereken önlemleri işyeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında kara kışa girerken geçinebilmek için ülkeyi yönetenleri önlemler almaya çağırıyoruz. Tüm bu çağrılarımıza ve somut taleplerimize yanıt verilmedi. Üstüne üstlük yaşadığımız döviz krizi ile geçinmek giderek daha imkânsız hale geliyor" dedi.

Kurlardaki artışa değinen Çerkezoğlu, "Ülkeyi yönetenler 'dövizden size ne' diyor. Biz Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Döviz artıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk Lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna 'kurtuluş savaşı' diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor" diye konuştu.

Evrensel


PAYLAŞ