Emek ve demokrasi güçleri, '#Geçinemiyoruz' diyerek hükümeti protesto etti

Emek ve demokrasi güçleri, başta İstanbul, İzmir, Adana, Samsun, Trabzon, Malatya ve Elazığ olmak üzere birçok kentte "Geçinemiyoruz" eylemleri düzenledi.

İstanbul Küçükçekmece'de, İzmir Bornova'da, Adana, Malatya, Trabzon, Samsun ve Elazığ'da emek ve demokrasi güçleri "Geçinemiyoruz" diyerek düzenledikleri eylemlerle hükümeti istifaya çağırdı.

Evrensel'in derlediği habere görre eylemler şöyle gerçekleşti;

BORNOVA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: GEÇİNEMİYORUZ, HÜKÜMET İSTİFA!

Bornova Emek ve Demokrasi Güçleri ile KESK İzmir Şubeler Platformu, “Geçinemiyoruz, hükümet istifa” diyerek Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Sermayeye değil emekçiye bütçe”, “Krizin faturası patronlara”, “Hükümet istifa”, “Vergide adalet istiyoruz” sloganları atılırken platform adına açıklamayı Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şuğayip Vayiç okudu.

Her gün yapılan zamlardan dolayı işçi ve emekçilerin geçinemediğini söyleyen Vayiç, “İktidar ve çevresi bir avuç vurguncu, fırsatçı, rantçı kapitalist dışında hepimiz kaybediyoruz. Biz fakirleşirken onlar zenginliklerine zenginlik katıyor” dedi.

Vayiç taleplerini şöyle sıraladı:

İktidar derhal istifa etmeli, erken seçim kararı almalıdır.

Çok acil ve asgari olarak çalışanların ücretlerine, son beş yılda yaşanan kayıpları telafi edecek zam yapılmalıdır.

İstihdamı artıracak acil önlemler alınmalıdır.

Asgari ücret ocak ayı beklenmeden, insanca yaşayacak bir tutara çıkarılmalı, vergiden muaf tutulmalıdır.

İşçi ve memurların vergi dilimi %10’da sabitlenmelidir.

Temel tüketim ürünlerinden vergi alınmamalıdır.

Mal ve hizmetlere son iki yılda yapılan zamlar geri çekilmeli, denetim sağlanmalıdır.

Elektrik, doğal gaz ve suyun bir kısmı devlet ve belediyeler tarafından karşılanmalıdır.

Herkese yaşanabilir bir ücret düzeyinin altında olmamak kaydıyla “temel gelir güvencesi” verilmesi için bütçeden kaynak ayrılmadır.

Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine ve özelleştirme soygununa son verilmelidir.

Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan pay acilen artırılmalıdır.

Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe hayata geçirilmelidir.

Toplumsal barışı sağlayacak acil demokratik adımlar hayata geçirilmelidir. Evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu pazarlık sistemine geçilmelidir.

ADANA DEMOKRASİ GÜÇLERİ: TÜM EMEKÇİLERE YOKSULLUK SINIRI ÜSTÜNDE ÜCRET

Adana Demokrasi Güçleri zamların geri alınması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

İnönü Parkı’nda gerçekleşen açıklamaya HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da katıldı. Yurttaşlar, Atatürk Parkı’na yürümek üzere İnönü Parkı’nda toplandı. Ancak parka çevik kuvvet polislerini yığan Adana Emniyetinin izin vermemesi üzerine açıklama parkta yapıldı. Yurttaşlar polise tepki gösterdi.

Basın açıklamasını okuyan KESK Adana Dönem Sözcüsü Ahmet Aydoğan, zamlar karşısında vatandaşın geçinemez hale geldiğini belirterek toplu sözleşmelerin yenilenmesini, tüm emekçiler için yoksulluk sınırının üzerinde ücretler belirlenmesini istedi.

SAMSUN EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: MÜCADELEMİZİ ENGELLEYEYEMEZSİNİZ

Samsun Emek ve Demokrasi Güçlerinin halkın yoksullaşmasına karşı saat 17.30'da Şehir Kulübü önünde yapmak istediği yürüyüş Valilik kararıyla engellenmek istendi.

Polis ablukasına alınan ve yürümelerine izin verilmeyen yurttaşlar, beşer onar kişilik gruplara ayrıldı. Polis ablukası altında Akbank önüne gelen yurttaşlar, burada yaptıkları açıklamayla yaşananlara tepki gösterdi.

Sloganların ardından ortak basın metnini Coşkun Kanca okudu.

"Her şeye tek kişinin karar verdiği bu ucube sistem, ülkeyi büyük bir çöküşe sürüklüyor. Bu düzen bir avuç mutlu azınlığın her koşulda kazandığı; işçilerin, köylülerin tüm emekçilerin ise her koşulda kaybettiği bir harami düzenidir" diyen Kanca, "Bu aymazlığa yeter artık diyoruz. Zamlara, hayat pahalılığına yeter!" diye konuştu.

Açıklamasının devamında iktidara istifa çağrısı yapan Kanca, "AKP iktidarı bu ülkenin başında bir saniye bile kalmamalıdır. 20 yıldır bu ülkenin üzerine zebani gibi çöktünüz. Elinizi yoksulların, emekçilerin, kadınların, ezilenlerin, gençlerin üzerinden çekin ve derhal istifa edin! Kimlerle neyin karşılığında anlaşma yapmaya çalışırsanız çalışın artık bu halk size izin vermeyecek" dedi.

MALATYA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: YOKSULLUK KADERİMİZ DEĞİL

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu, zamlara, enflasyona ve hayat pahalılığına tepki göstermek amacıyla PTT Meydanı'nda basın açıklamadı düzenledi.

Açıklamayı Platform adına EMEP İl Başkanı Şerif Demirel okudu. Açlık ve sefaletin her geçen gün arttığını vurgulayan Demirel, "Eylülden bu yana elektrikten doğal gaza, akaryakıttan gıdaya, zamlar otomatiğe bağlanmış durumda. Kış geldi ama pek çok yurttaş daha odun, kömür bile alamadı. Halk korkudan doğal gazı açamıyor. Çarşı pazar yangın yeri, poşetlerin yarısı bile dolmuyor artık" dedi.

Birkaç hafta önce ataması yapılmayan öğretmen Fedai Altun'un taşeron bir firmada çalışırken elektriğe kapılarak hayatını kaybettiğini hatırlatan Demirel, "İşsizlik ve yoksulluk kaygısıyla hiçbir gencimizi kaybetmeye, halkımıza bu kaygıları yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur” diye konuştu.

ELAZIĞ'DA EMEP'TEN EYLEM: SEÇENEK İŞÇİ, EMEKÇİ, ÜRETİCİ HALKIN BİRLEŞİK MÜCADELESİ

Elazığ’da Emek Partisinin (EMEP) çağrısıyla zamlara, hayat pahalılığına ve yoksulluğa karşı düzenlenen eylemde AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın açıklamalarına “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AKP’li tüm milletvekillerine kadar ülkeyi yönetenlerin, emekçi halkın yaşadıklarından, yoksulluğundan, açlığından ne kadar da bihaber olduğunu bir kez daha gösteriyor” yanıtı verildi.

Hozat Garajı’nda yapılan açıklamaya HDP, Sol Parti ve Partizan da destek verdi.

KÜÇÜKÇEKMECE EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ: GENEL GREV, GENEL DİRENİŞİ ÖRGÜTLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ

İstanbul İkitelli'de de Küçükçekmece Emek ve Demokrasi Güçleri art arda gelen zamlara, yoksulluğa ve artan hayat pahalılığına karşı basın açıklaması düzenledi.

Yapılan açıklamada  "Enflasyonu, zam yağmurunu, derinleşen yoksullaşmayı izlemeden işçi ve emekçiler olarak bir an önce harekete geçmeliyiz. İşçiler emekciler; ekmek, özgürlük ve insanca yaşam talepleriyle birlikte sermaye iktidarına, tek adam yönetimine karşı işyerlerinde, fabrikalarda, mahallelerde ve her yerde ses çıkarmaya genel grev genel direnişi örgütlemeye ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz" çağrısında bulunuldu. (İstanbul/EVRENSEL)

TRABZON'DA HÜKÜMET İSTİFA SLOGANLARI

Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla Uzun Sokak'ta buluşan yurttaşkar “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyüş düzenledi.

"Geçinemiyoruz" diyerek Meydan Park'a yürüyen yurttaşlar, tencere tava eşliğinde “Hükümet istifa” sloganlarını attı. Polisin, yürüyüş yapılmasına ve tencere tava çalınmasına engel olmaya çalışması yurttaşların tepkisine neden oldu.

Eylemde yoksullaşmaya dikkat çekilerek “Bu ses yoksulların sesi. Bu ses tenceresi tavası boş olanların sesi, yani hepimizin sesi. Esnafın pandemide borçları birikti. Bu esnaf bu kirayı nasıl ödeyecek, soran yok. Bu öğrenci bu burslarla bu kredilerle nasıl geçinecek, soran yok. Bu işçiler asgari ücretle ay sonunu nasıl getirecek, soran yok. Bu memurlar ay sonunu nasıl getirecek, soran yok. Bizi ölüme mahkum ettiler. Yaşamaya yaşamıyoruz, ölmeye ölmüyoruz. Böyle düzen, böyle sistem olmaz. Bizim ekmek arası soğan yiyip susmaya niyetimiz yok. Bu düzen böyle gitmez” denildi. 


PAYLAŞ