Leyla Güven’e 5 yıl hapis cezası

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve eski Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e, 2020 yılında yaptığı konuşmada "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla 5 yıl hapis cezası verildi.

Leyla Güven hakkında, Yüksekova’da 15 Şubat 2020 tarihinde katıldığı panelde yaptığı konuşma nedeniyle açılan davanın 4’ncü karar duruşması görüldü.

Konuşmasında "Sayın Öcalan'ın söylediği barış çağrısı çok önemlidir. Tecridi kaldırın. Öcalan'ın sağlık ve güvenliğini sağlayın. Ortadoğu'ya barış gelsin" sözlerini sarf eden Güven’e, “devleti itibarsızlaştırma”, “halkı kin ve düşmanlığa sürükleme” ve “suç ve suçluyu övme” suçlamaları yöneltildi.

Güven, duruşmaya tutuklu bulunduğu Elazığ E Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden, avukatı Serdar Çelebi ise Diyarbakır Adliyesi’nde Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Savcılık mütalaasını sundu. Mütalaada Güven için “örgüt propagandasını yapmak ve atılı suçu basın ve yayın yolu ile işlediği” gerekçesiyle üst sınırdan ceza verilmesini talep etti.

Mütalaaya karşı Güven’in avukatı Çelebi, savunma için ek süre istedi. Talep reddedildi. Savunmalar sonrası mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, Güven’e “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla 5 yıl hapis cezası verdi.

 

MA

 


PAYLAŞ