Mardin, Şırnak, Kars ve Van’da ev baskınları yapıldı, çok sayıda gözaltı var

Mardin, Şırnak, Kars ve Van’da yapılan ev baskınlarında en az 58 kişi gözaltına alındı

MA'da yer alan habere göre, gözaltılar şöyle;

MARDİN

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Kızıltepe ve Mazıdağı ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı polis baskınları yapıldı. Mele Fahri Doğan, Barış Annesi Hevlet Öncü, Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği sanatçısı Kudret Uçuk, Abdullah Ayav, KHK ile ihraç edilen öğretmen Hamit Güngör, HDP Mazıdağı Belediye Meclis üyesi Fadıl Karçi’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Baskınlarda evlerde bulunan eşyalar dağıtıldı, kapılar kırıldı. Gözaltına alınanların Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği belirtildi.

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cizre ilçesinde ve İsaağa mezrası ile Konutlar köyünde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 45 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. 

KARS

Kars’ta sabah saatlerinde birçok eve yapılan baskınlar sonucunda 3 kişi gözaltına alındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eşbaşkanı Ayhan Gezici ve Onur Mengüloğlu, Osman Ayağ gözaltına alındı. Gözaltın alınanlar Kars Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

VAN

Van’da 5 gün önce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 4 kişi hala emniyette tutuluyor. Gözaltında tutulan kişilerin isimleri şöyle: Beşir Aksu, Tefik Peyan, Hasan Tekbulak ve Bilal Babat.


PAYLAŞ