Türk-İş’in asgari ücret görüşmelerinde 3903 TL teklif etmesi bekleniyor

Türk-İş’in haftaya başlayacak asgari ücret görüşmelerinde masaya koyacağı teklif belli oldu. Konfederasyon, bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyetini 3903 TL olarak hesapladı. Türk-İş yönetimi şu anda rakam telaffuz etmese de masada bu hesaba dikkat çekecek.

Genel Başkan Atalay, “Aralık ayının 1 ‘ini bekliyoruz, inşallah önümüze müspet, milletin tebessüm edeceği bir rakam gelirse ‘evet’ deriz. Gelmezse katılmadığımızı ifade ederiz” dedi.

Cumhuriyet’teki habere göre asgari ücretin 7 milyon çalışanı ilgilendirdiğine dikkat çeken Atalay, “Türkiye’nin en büyük toplu pazarlığı bu. 35-40 milyonu ilgilendiriyor. Geçmişte bu rakam belirleme ücretiydi, şu anda maalesef bu rakam geçim ücreti oldu” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla 1,5 aydır görüştüklerini dile getiren Atalay, şunları söyledi:

“Onlar bizim düşüncelerimizi sayın Cumhurbaşkanı’na aktarıyorlar. Rakamı hükümetten, işverenden bekliyorum. Bizim bununla ilgili düşüncemiz, veriler ortada. Duracağımız yer ortada. Hükümetin açıkladığı enflasyon yüzde 21-22 ama insanlar pazara, bakkala, markete gittiği zaman malı daha pahalıya alıyor. Farklı rakamlar var ortada. Bizim dışımızdaki sendikalardan biri ‘5 bin’ diyor. 7 bin’ diyen var. Bunları söylemek kolay. Türk-İş olarak yıllardır buna dikkat ediyoruz.”

Atalay tespit komisyonu yapısını da eleştirerek “Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu masada, hükümet masada. Bu yapıya dün de bugün de itiraz ediyorum. Hükümet ile işveren beraber olduğu zaman istediği asgari ücreti çıkarıyor bu ülkede” diye konuştu.

Atalay, 1 Aralık’ta yapılacak Tespit Komisyonu’nda işçi tarafını temsilen katılan Türk-İş kendi yaptığı araştırmaya dikkat çekerek artış talebinde bulunuyor. Konfederasyon kasımda bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyetini 3903 TL olarak hesapladı. Türk-İş’in hesapladığı rakam ile mevcut asgari ücret arasında 1078 TL fark var. Görüşmelerde işçi tarafının 3903 TL’yi gündeme getirmesi bekleniyor.


PAYLAŞ