Bakanlığın desteklediği etkinlikte dansöz krizi

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici-Marka Buluşmaları Antalya'da yapıldı.

Masalara da çıkarak dans eden dansöze bazı etkinliğe katılan bazı iş insanları da eşlik etti.

Ancak Ticaret Bakanlığı'nın logosunun bulunduğu eğlenceyle ilgili bakanlıktan, "Bahsi geçen yemek organizasyonu ve ortaya çıkan görüntünün bakanlığımız tarafından desteklenmesi kesinlikle söz konusu değildir" açıklaması geldi.

Konuyla ilgili olarak Odatv'ye açıklama yapan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz 'çok üzgün ve şokta olduğunu' belirterek şunları anlattı:

"Bir yurt dışı organizasyonu yaptık 50 ülkeden 100'den fazla misafir getirdik. Orada böyle bir espri anlamında bir şey yaptık. Katılımcılarıyla en büyük firmalar burada. Dansöz haberlerini gördük inanamıyoruz. 1 milyar dolarlık iş hacminin olduğu, bu kadar kaliteli bir organizasyon, dünyanın en önemlilerindendi... Katılanlar 'Böyle bir organizasyon görmedik biz' dedi. 10 dakikalık bir eğlence bir muhabbetti, şoktayız."


Program sonrası 30'a yakın kanala çıktıklarını kaydeden Öksüz şunları kaydetti:

"Siz Arjantin'den Uzakdoğu'dan Avrupa'dan dev katılımcılar getirin böyle haber olun. Basın mensupları da oradaydı, herkes eğlendi. Tebriklerden kafamızı kaldıramıyorken geldiğimiz noktada yorum dahi yapamıyoruz."

Öksüz, "Dansöz çıkarmanızda ne var, neden şoktasınız?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Bilemiyorum... Bilemiyorum... Ben size yaptığımız mücadeleyi anlattım. 6 aydan beri bunun için çalışıyoruz. Antalya'yı gezdirdik kültür temsilciliği yaptık bir nevi... İş ortamında nefes aldırmadık adamlara. 600 milyon anlaşmalar imzalandı, hepsini bir araya getirdik... Sektörden 50 milyon doların altında ciro yapanları getirmedik. Gerçekten şoktayız, üzgünüz" 

BAKANLIK'TAN İNCELEME

Öte yandan Ticeret Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada sektörel bir derneğin yemek organizasyonuyla ilgili bazı görüntülerin yer aldığı ve bu görüntülerin bakanlık ile ilişkilendirilmeye çalışıldığı öne sürüldü. Yemek organizasyonunun bakanlık tarafından desteklenmesinin söz konusu olmadığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Bahsi geçen yemek organizasyonu ve ortaya çıkan görüntünün Bakanlığımız tarafından desteklenmesi kesinlikle söz konusu değildir. Ticaret Bakanlığı'nın 'yemek organizasyonu' ve 'eğlence' gibi bir desteği bulunmamaktadır. Adı geçen derneğin kendi inisiyatifi ile düzenlediği anlaşılan, Bakanlığımızla ve Bakanlığımızın verdiği desteklerle hiçbir ilgisi bulunmayan söz konusu etkinliğinde ortaya çıkan görüntünün Ticaret Bakanlığı ile ilişkilendirilmesinin maksatlı olduğu değerlendirilmektedir. Bununla birlikte; Bakanlığımızın onayı ve bilgisi dışında Bakanlık logosunu kullananlar hakkında da gerekli idari incelemeler başlatılacaktır."


PAYLAŞ