Mustafa Cengiz hayatını kaybetti

Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz, 71 yaşında hayatını kaybetti.

Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz, uzun süren rahatsızlığı sonucu 71 yaşında hayatını kaybetti. Sarı-kırmızılı camianın 3,5 yıl başkanlığını yapan Cengiz, kulübün 37. başkanı olmuştu.

Kulüpten yapılan açıklamada, "Galatasaray Spor Kulübü 37. Başkanı Sn. Mustafa Cengiz'i kaybettik. Başkanımız'a Allah'tan rahmet; ailesine, sevdiklerine ve camiamıza başsağlığı dileriz" ifadeleri kullanıldı.

Mustafa Cengiz, başkanlığının son 1 yıllık bölümünde ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele etmişti. 2020 yılının ilk aylarında rahatsızlığı ortaya çıkan Mustafa Cengiz, bu süreçte uzun süre tedavi görmüştü.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Galatasaray Kulübü'nün 37'nci başkanı Mustafa Cengiz için kulüpler, spor camiası, siyasi liderler ve belediye başkanları başsağlığı mesajları yayımlandı.

Türkiye Futbol Federasyonu da yayımladığı mesajda, “Galatasaray Kulübü eski Başkanı Mustafa Cengiz'in vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Merhum Mustafa Cengiz'e Allah'tan rahmet; ailesi, yakınları, Galatasaray Spor Kulübü ve spor camiasına başsağlığı dileriz” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Mustafa Cengiz 1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. Gaziantep Lisesi'nin ardından Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (Mülkiye) bitiren Cengiz, Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak çalıştı ve TANSA Genel Müdürlüğü yaptı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra memuriyetten ayrılan Cengiz, Türkiye Akaryakıt Bayileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık görevini yürüttü. 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı olan Cengiz, petrol ve akaryakıt sektöründe kendi şirketlerini yönetti. Bir dönem TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yapan Cengiz'şn döneminde Galatasaray 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon oldu, 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazandı. Cengiz görevini 22 Haziran 2021'de Burak Elmas'a devretti.


PAYLAŞ