Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Hangi faizi indirdin?

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde yine ekonomi ve zamlar vardı. İl başkanlarına çağrı yapan Kılıçdaroğlu, 'biz bu ülkenin sorunlarını çözmeye hazırız' dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasına geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybeden Sivas İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl'a Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

Kılıçdaroğlu, Galatasaray eski Başkanı Mustafa Cengiz'in vefatı dolayısıyla da başsağlığı diledi.

Tahir Elçi'nin vefat yıldönümü için de konuşan Kılıçdaroğlu, "Kendisinin ailesiyle görüştüm, arkadaşlarımda olayı yakından izliyorlar. Kendisini saygıyla anmak hepimizin ortak görevi olmalı" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun başlıkları şöyle;

'ANADOLU ZİYARETLERİ'

Ciddi bir sorun ekonomideki sorun. Mutfaklarda yangın olduğunu hepimiz biliyoruz. 30 milletvekili arkadaşımız Nevşehir'e gitti. Bir anne, 'Kapı kapı para dileniyorum. Aylardır pazar yüzü görmedim. Çocuğumu kurtarın. Hurda topluyorum. Millet öldü öldü. Yokluk, yokluk, yokluk' diyor. Saray duyar mı, duyamaz. Saray bunu anlamaz.

16 milletvekilimiz de Iğdır, Kars, Ardahan'a gittiler. Bir tekstilci, 'Bugüne kadar AK Partiye oy vermiştim. Artık oy vermeyeceğim. 15 liraya aldığım ipi artık 40 liraya alıyorum. Müşterinin alım gücü kalmamış' diyor.

Her hafta artan fiyatların dış güçlerle ne alakası var? Biz daha işin başından itibaren, bu zamlar daha gelmeden öngörerek, 'Üst üste zamlar gelecek, üstelik bu zamlar her hafta olacak. Bir Kara Kış Fonu kurun en azından vatandaş zammı çok fazla hissetmesin. Bunu yaparsan senin oyun artar, niye bunu yapmıyorsun' dedim. Yapmadılar. TRT payını kaldırdılar asıl kaldırılması gereken KDV idi.

HERKES KAZANCAK

Ben belediye başkanlarımıza çağrı yaptım. Bölgenizde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, muhtaç ailelere yardım edeceksiniz dedim.

Allah nasip eder 'Geliyor gelmekte olan' iktidar olduğumuzda göreceksiniz bütün Türkiye'de ilk bir ay içinde herkes 'İyi oldu, güzel oldu. Bu memlekete huzur geldi' diyecek. Altı ayda bütün çarklar dönecek. Herkes üretecek, kazanacak. Ülke kazanacak.

'HERKES KAZANACAK'

Allah nasip eder 'Geliyor gelmekte olan' iktidar olduğumuzda göreceksiniz bütün Türkiye'de ilk bir ay içinde herkes 'İyi oldu, güzel oldu. Bu memlekete huzur geldi' diyecek. Altı ayda bütün çarklar dönecek. Herkes üretecek, kazanacak. Ülke kazanacak.

HANGİ FAİZİ İNDİRDİN?

Bir çiftçimiz hapse girdi. İbrahim Kara. Tarım Kredi Kooperatifinden mazot ve gübre alıyor fakat parasını ödeyemiyor. Bankadan kredi çekiyor. Fakat yapılandırma istiyor, Ankara'ya geliyor yardım için. Otelde yakalanıyor. Taahhütü ihlal suçuyla tutuklanıyor. Avukatlar devreye giriyor ve hapisten çıkıyor. İbrahim Kara, 'Tarım Kredi Kooperatifi yüzde 71 faizle çiftçinin boğazını sıkmakta' diyor. Faizleri indireceğim diyorsun, kimin faizini indiriyorsun? Bir de çıkıyor 'Ben faize karşıyım' diyor. Bu ne? İbrahim Kara adına söylüyorum sen faize karşıysan esnafın, çiftçinin faiz borcunu sileceksin. Faizi indirdim diyorsun hangi faizi indirdin?

CİNSİYET KOTASI

Kadınların haklarını savunuyorum. Yüzde 50 cinsiyet kotası bakalım hangi parti destek verecek hangisi vermeyecek göreceğiz. Teklifte fermuar da var. Bir kadın bir erkek. Bizim kadın milletvekillerimiz bütün partilerin kadın milletvekilleri ile görüştüler. Şimdi ben sayıları 400'e yakın kadın sivil toplum örgütlerinin yöneticilerine sesleniyorum. Bugünü izleyin. Red oyu verirlerse, seçimde onlara ders vermek sizin en doğal hakkınız olacak.

Eskişehir'den engelli kardeşlerimiz buradalar. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, bu kürsüden hemen hemen her hafta engelliler için sağlanan yüzde 3'lük kadronun kullanılması için dillendiririm. Boş kontenjanlar var ama değerlendirilmiyor. Atama yapılmıyor, boş tutuyorlar. Bütün engelli kardeşlerime şunu söylemek isterim. Hala gidip AK Partinin kapısını çalmayacaksın. Ya boş kadroları doldur ya da benden sana oy yok diyeceksin.

İŞÇİ KONFERERASYONLARININ ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Türk-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK'in başkanları bir araya geldiler. Ortak bir amaç çerçevesinde bir bildiri yayımlamaları ve siyaset kurumunun harekete geçmesini istemeleri son derece demokratik bir yol.

ERDOĞAN'A 5 MADDELİK ÇAĞRI

Ekonomide kurtuluş savaşını vermek... Şimdi sen ekonomide kurtuluş savaşı veriyorsun. İyi de bu savaşı verecek noktaya bu milleti kim getirdi? 19-20 yıldır bu memleketi bay Kemal mi yönetiyordu? 20 yılın sonunda geldin geldin 'Ekonomide Kurtuluş savaşı vereceğiz' dedin. Biz yine de sorumlu bir partinin genel başkanı olarak öneriler getireceğim. Beş madde sayacağım sana bunları yerine getir her türlü desteği vereceğiz. Amacımız vatandaş perişan olmasın.

1. Hemen Ekonomik Sosyal Konseyi topla. Dertlerini anlatacaklar sen de dinleyeceksin. Sonra oturacaksın çözümleri düşüneceksin. Bunu ilkokulu dahi bitirmemiş bir çocuğa sorun 'doğrudur' der. Çağır konuş.

En son Ekonomik Sosyal Konsey ne zaman toplandı? 5 Şubat 2009. Bir anayasal kurum işletilmiyor. Sen ekonomide kurtuluş savaşı vereceksen bu savaşı emeklisiyle, işçisiyle vermeyecek misin? Sen bunları siliyorsun defterden. Ben ülkesini, milletini seven bir kişi olarak sana öneri getiriyorum.

2. Hemen ve derhal bir genelge çıkaracaksın. Devlette israfa son veriyorum diyeceksin. Kim israf yaparsa, ben onun hesabını soracağım diyeceksin. Araç saltanınana son vereceksin

Bana 'Bir sorun bakalım helal, haram nedir' diyor. İsraf haramdır gayet açık ve net. Sen israfı savunuyorsun, ben israfa karşıyım. Sen benim samimiyetimi öğrenmek için kalbimi yarıp ona mı baktın? Ben samimiyim, ülkemi seviyorum. Haramdan çekinirim. Devleti yönetenin israftan kaçınması lazım.

3. Sen gerçekten de ekonomide kurtuluş savaşı vereceksen dövizle verdiğin garantilerinin tamamını Türk Lirasına çeviriyorum diyeceksin. Birileri itiraz eder, hiç korkma ve çekinme bu kardeşin senin yanında olacaktır. Öyle bir girdabın içine soktun ki bu memleketi... Vatandaş vergi veriyor, dolar garantili işlere girdin. Doğmamış çocuğu bile borçlandırıyorsun...

4. Adaletsizliklerden kaçınacaksın. 'Devletin dini adalettir ben bu ülkede adalete kim karşı çıkıyorsa karşısında beni bulacaktır. Mahkeme kararlarını kim uygulamıyorsa karşısına ben çıkacağım' diyeceksin. O zaman ben anlarım ki ekonomide gerçekten bir kurtuluş savaşı verecek.

Adaleti bile darmadağın ettiler. Adaleti sağlamak sadece mahkeme kararı uygulamak değil. Vatandaşın vergilerini nereye harcadın hepsini tek tek açıklayacaksın. Parayı ben ödeyeceğim o 'ticari sır' diyecek.

5, Rüşvetçileri ve yolsuzluk yapanları devlet yönetiminden hızla uzaklaşıracaksın 


PAYLAŞ