Erdoğan bir kez daha, 'Faiz sebep, enflasyon neticedir' dedi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT canlı yayınına katıldı, açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Faiz sebep, enflasyon neticedir” diyerek, “Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Kur-faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz” diye konuştu.

Yıl sonu büyüme beklentisine ilişkin konuşan Erdoğan, “10'u bulacağız. Bizim tahminimiz asgari 10 ama üzerine de çıkabilir” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

Amacımız kısa sürede 11 bin firmamızın toplam tutarı 10 milyar lirayı bulan krediden faydalanmasını sağlayarak, 50 bin yeni istihdamın önünü açmak. İki önemli destek paketi hazırladık. 50 kişinin altında çalışanı olan firmalarımıza yeni istihdam için 100 bin liraya kadar krediye erişim sağlıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; 3, 4, 5 ve 6. teşvik bölgelerinde yer alan 58 ilde yatırım yaparak istihdam oluşturacak girişimcilere 7 puana kadar faiz desteği verileceğini bildirdi.

Erdoğan, “Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz” diyerek, “Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan programda, "Suud ile münasebetleri daha iyi konuma getirme gayretinde olacağız. Mısır ile bakanlar seviyesinde devam ediyor, orada da çok farklı gelişmeler olabilir" ifadelerini kullandı.
 

Independent Türkçe


PAYLAŞ