Merkez Bankası, 128 milyar doların nereye gittiğini açıkladı

Muhalefetin sürekli gündeme getirdiği, Merkez Bankası'nın eriyen 128 milyar dolarının nereye gittiği sorusuna yanıt geldi.

DW Türkçe'nin sorusunu 7,5 ay sonra yanıtlayan Merkez Bankası, 128 milyar dolar ile reel sektör, finans kesimi ve kamu kurumlarının ihtiyaçlarının karşılandığını savundu.

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde döviz kurundaki yükselişi durdurmak gerekçesiyle Merkez Bankası'nın rezervlerindeki 128 milyar dolar satılmıştı.

Başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere muhalefet sözcüleri, 128 milyar doların kimlere satıldığını sorarken, bu konuda iktidardan farklı açıklamalar gelmişti. Bir açıklamasında, bu paranın Merkez Bankası'nın kasasında olduğunu ve kaybolan bir para olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başka bir açıklamasında ise "Merkez Bankası 2019 ve 2020 yıllarında, küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ve özellikle salgının yol açtığı zorlu süreci yönetmek için çok ciddi döviz işlemleri yürütmek mecburiyetinde kalmıştır" demişti.


PAYLAŞ