SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi Başer’e bir bildiri dağıttığı için iki soruşturma

SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer’e, Çorum’da dağıttığı partinin merkezi bildirisi nedeniyle iki ayrı soruşturma açıldı.  Başer, partisinin “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” mitingleri için Türkiye genelinde düzenlenen faaliyetler kapsamında Çorum’da bildiri dağıtıma katıldı.

Başer’e, bildiri dağıtımı nedeniyle hem toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet (izinsiz bildiri dağıtımı) suçlamasıyla, hem de Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlamalarıyla iki ayrı soruşturma açıldı.

Ankara’da, polis merkezinde ifade veren SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer, suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Başer, ifadesinde, “Bu çalışmaları yapmak en doğal yasal hakkımız ve Başkanlar Kurulu üyesi olarak da benim görevimdir. Aksine bu çalışmaların yapılmasına engel olunması, soruşturma açılması TCK’ye göre siyasi parti faaliyetini engelleme suçunu oluşturur. Aksine bu soruşturmayı açanlar suç işlemektedir” dedi.

İlknur Başer’in avukatı Gizem Özdem de, bu durum vesilesiyle soruşturma açılmasının suç niteliği taşıdığını söyledi.

“Bahsi geçen soruşturmayı kişilere yönelik bir soruşturma olarak değil SOL Parti'ye yönelik bir soruşturma olarak değerlendirmemiz gerekir” diyen Avukat Özdem, “Nitekim soruşturmaya konu olan bildiri SOL Parti imzasını taşımaktadır ve soruşturma açılan kişiler de partinin çeşitli düzeyde temsilcileri ile üyeleridir. Siyasi partilerin politikalarını halka anlatmaları en doğal ve Anayasa ile korunan haklarıdır. Dolayısıyla bu soruşturma tamamen iktidarın baskı politikalarının bir yansıması olarak açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Özdem, soruşturmada suçlamaya muhatap olan eylemlerin Anayasal koruma altında olan düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının kullanılması olduğunu vurgulayarak, “Burada bir suçtan bahsedilecekse o da bu soruşturmanın açılmasına neden olanların işlediği ve TCK madde 114 ile düzenlenen siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçudur” dedi.

BirGün


PAYLAŞ