'Tunç Çağı kraliçesinin' yüzü yeniden canlandırıldı

Tunç Çağı İspanya'sında gümüş bir taçla gömülmüş, kraliçe olabileceği düşünülen kadının yüzü yeniden canlandırıldı.

Kadının dev küpeleri ve yüzündeki sakin ifade bilim insanlarının dikkatini çekti.

Bu yılın başlarında arkeologlar, İber Yarımadası'nın güneydoğusunda bulunan arkeolojik kazı alanı La Almoloya'daki eski bir sarayın kalıntılarında bir kadın ve erkeğin iskeletlerini keşfetmişti.

Erkeğin kadından birkaç yıl önce öldüğü anlaşılmıştı. Yani mezar daha sonra yeniden açılmış ve kadının cesedi de oraya yerleştirilmişti.

İkilinin kalıntılarının bulunduğu sarayın, Batı Avrupa'nın ilk saraylarından biri olduğu ifade edilmişti.

Şimdi araştırmacılar, bu mezardan çıkan yarım kafatasını mücevherleri kullanarak kadının yüzünü dijital ortamda yeniden canlandırdı.

Çalışmanın ardındaki bilimsel illüstratör Joana Bruno, La Almoloya'daki kazıda görev alan arkeolog ekibiyle birlikte çalıştı

"Bu canlandırmayla ilgili en büyük zorluk, kafatasının üst kısmının çağlar boyunca dayanamamış olmasıydı" diyen Bruno sözlerini şöyle sürdürdü:

Neyse ki gümüş taç yerinde, başının çevresinde duruyordu. Bu da kadının kafatasının üst kısmını ölçmemizi sağladı.

Kalıntıların keşfinde görev alan, Barselona Özerk Üniversitesi'nden arkeoloji profesörü Cristina Rihuete Herrada, illüstratörün çalışmasını şöyle yorumladı:

Joana, o kadının çarpıcı ışıltılı görünümünü gözlerimizin önüne sermeyi başardı.

Kadının cesedi, gümüş tacın yanı sıra boncuklu kolyeler, gümüş işlemeli yüzükler, bilezikler ve küpelerle birlikte gömülmüştü. Kadına ait değerli eşyanın sayısı, erkeğinkinden çok daha fazlaydı.

Bu da kadının hayattayken büyük güç sahibi biri, hatta bir kraliçe olabileceğini düşündürmüştü.

Kadının ve kocası olduğu tahmin edilen adamın, MÖ 2200 ve 1550 arasında var olan El Argar uygarlığında yaşadığı anlaşılmıştı.

Ekonomik açıdan katmanlı bir yapıya sahip El Argar toplumu, anıtsal yapılarıyla tanınıyor.

El Argar halkının arpa ve buğday gibi tahıllar yetiştirip işlediği evcil hayvanlar beslediği ve uzak kültürlerle ticaret yaptığı biliniyor.

 

Independent Türkçe, Livescience

Derleyen: Çağla Üren

 


PAYLAŞ