Avrupa Konseyi, Kavala’yı tahliye etmeyen Türkiye hakkında ihlal süreci başlattı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in iş insanı Osman Kavala kararını yerine getirmediği için Türkiye’ye karşı ihlal sürecini başlatma kararı verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararların uygulanıp uygulanmadığını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (AK BK), AİHM kararına rağmen serbest bırakılmayan Osman Kavala ve tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili 30 Kasım-2 Aralık oturumunda aldığı kararları açıkladı.

Komite, Kavala'ya dair Türkiyeiçin ihlal süreci başlatılmasını isteyerek, hükümete 19 Ocak'ta kadar görüşlerini sunması için süre verdi. Komite, Demirtaş'ın da derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Demirtaş'ın avukatlarından Benan Molu, kararlara ilişkin sanal medya hesaplarından şu paylaşımlarda bulundu:

"Bakanlar Komitesi, İHAM'ın (AİHM) ve Komite'nin kararlarına rağmen Osman Kavala'nın serbest bırakılmaması nedeniyle Türkiye hakkında resmi olarak İHAS'ın 46/4 maddesi uyarınca ihlal prosedürünü başlattı. Hükümet'e görüşlerini sunması 19 Ocak'a kadar süre verildi. Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş'la ilgili ara karar alarak, Hükümet'in sunduğu eylem planını değerlendirip Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasını, AYM'nin bir an önce İHAM kararı doğrultusunda başvuruları karara bağlamasını istedi.

Komite, Demirtaş kararında ayrıca HSK'nin ve yargının bağımsızlığının sağlanması için yasal değişiklik yapılmasını, çoğulculuğun ve özellikle seçilmiş muhalif kişilerin ifade özgürlüğünün güçlendirilmesini, TCK 314 altında keyfi tutuklamalara karşı önlem alınmasını talep etti. 


PAYLAŞ