'Sağlık emekçisi ek zam istiyor'

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık-Sen üyesi emekçiler açıklama yaptı. "Sağlık işi ekip işidir" diyen sağlık emekçileri hiçbirimiz geçinemiyoruz diyerek Okmeydanı Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi önünde yaptıkları açıklamada zam talep etti.

Bütün sağlık çalışanlarına müjde olarak sunulan yasadan yalnızca hekimlere düzenleme çıktı. "Sağlık işi ekip işidir" diyen sağlık emekçileri hiçbirimiz geçinemiyoruz diyerek yaptıkları eylemde zam talep etti.

Okmeydanı Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde çalışan sağlık emekçileri sadece hekimlere yönelik yapılan düzenlemeyi protesto etti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık-Sen (TSS) üyesi emekçiler sefalete mahkum olmayacağız diyerek ortak açıklama yaptı. Zam talebiyle bir araya gelen işçiler adına açıklamayı SES Şişli Şube EşBaşkanı Fadime Kavak okudu.

Yapılan düzenlemeyle hekim dışı sağlık emekçilerinin yok sayılarak ekip ruhunun bozulduğunu söyleyen Fadime Kavak, "Kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesi rakamlardan bağımsız, 39 branşta hizmet veren sağlık emekçisini devre dışı bırakmış, aradaki rakamsal uçurumu iyice derinleştirmiştir. Son 20 yıldır sağlık hizmetini tamamen piyasa koşulları ile yöneten iktidar, biz sağlık emekçilerini hasta ile karşı karşıya getirmiş, bunun sonucunda sağlıkta şiddeti tırmandırmıştır. Yapılan bu son düzenlemede ise ekibi kendi içinde bölüp, zaten oldukça kötü olan koşullarımızı daha da kötüleştirerek bize üvey evlat muamelesi yapmıştır" dedi. Sağlık emekçilerinin aldığı maaşın yoksulluk sınırının çok altında kaldığınıbelirten Kavak, "Hep birlikte sefalete mahkum edildik. Değil konforlu yaşamak günlük zorunlu ihtiyaçlarımızı dahi karşılayamaz duruma geldik. Biz sağlık emekçilerinin çalışma koşulları her geçen gün ağırlaşırken aldığımız ücretler düşmekte, tuttuğumuz nöbetin parasını dahi alamayıp zorunlu izin kullandırılıyoruz" diye konuştu.

İki gündür Türkiye'nin farklı hastanelerinde sağlık emekçilerinin hastane önlerinde taleplerini anlatmaya çalıştığına değinen Kavak, "Sesimizi duyun, taleplerimizi dikkate alın, aksi halde üretimden gelen gücümüzü kullanarak hizmet üretmeyeceğiz" dedi. Ardından Kavak, sağlık emekçilerinin taleplerini ise şöyle sıraladı:

  • Sahada iş barışını bozan, performans sistemi kaldırılarak bütün ödemelertek kalemde yapılsın.
  • Sabit ücretlerimize gerçek enflasyon oranında ek zam verilerek yoksulluksınırının üzerine çıkarılsın.
  • 4-B süresiz sözleşmeli ve 3+1 sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız kadroyaalınsın.
  • Hastanelerde bütün sağlık emekçilerinin çocuklarını güvenle bırakabileceğikreşler açılsın.
  • Ek gösterge seçim vaadi olmaktan çıkarılıp 3600’den başlayarak kademeliolarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın.
  • Vergi dilimi soygununa son verilerek asgari ücretten vergi alınmayıp, bununüstündeki gelirimizde % 10’a sabitlensin.
  • Gıda, elektrik, doğalgaz gibi zorunlu temel ihtiyaç kalemlerinden dolaylıvergiler kaldırılsın.

“Son olarak sağlık bir ekip işidir, bu ekibin ruhunu ve iş barışını bozmayındiyoruz” denildi.


PAYLAŞ