Sur’da evleri yıkılan Ak ailesi, 10 metrekarelik dükkanda yaşıyor

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Toledo gibi olacak" dediği Sur'da yeni yapılar metrekaresi 2 bin TL’den satılıyor. Evleri yıkılan Ak ailesi, yaşamlarını 10 metrekarelik dükkanda sürdürüyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesi, 2015 yılında aylar süren askeri operasyonlar ve çatışmalarda ciddi hasar gördü. Mahalleler boşaltıldı, zorunlu göç yaşandı… Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun tepki çeken "Sur'u öyle inşa edeceğiz ki aynen Toledo gibi mimari dokusuyla herkesin görmek istediği bir yer haline gelecek” sözleriyle duyurduğu kentsel dönüşüm, ciddi mağduriyetlere yol açtı.

Tarihi ilçede bulunan 334'ü tescilli 3 bin 569 yapı, yıkımla haritadan silindi. Bu yıkımların çoğunluğu çatışmaların son bulduğu açıklanan 9 Mart 2016 tarihinden sonra yaşandı. Yıkılan yapılar, 6 mahallenin yüzde 72’sine tekabül ediyor.

Evrensel’den Ömer Çelik’in haberine göre; evleri yıkılan aileler için TOKİ tarafından Üçkuyular ve Çölgüzeli bölgelerinde 5 bin 746 konut inşa edileceği sözleri verildi. Fakat sadece 837 aileye borçlandırılarak ev tahsis edildi. Sur'da yıkılan evlerin yerine 506 konut, 9 butik otel ve 150 işyeri inşa edilip, metrekaresi 2 bin TL'den ihale edildi.

“Acele kamulaştırma” kararıyla evleri zorla ellerinden alınıp yıkılan binlerce aile yargıya başvurdu. Aradan geçen 6 yılda lehte sonuç alamayan aileler, başvuru yaptıkları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararını bekliyor.

DÜKKANDA YAŞAMAYA BAŞLADI

Lalaley Mahallesi’nde yaşayan Ak ailesi, 3 yıl boyunca kamulaştırma kararıyla yıkılan evlerinin üzerine kurdukları çadırda yaşam mücadelesi verdiler. Çadırları da kaldırılan aile, bu kez yıkılan evlerinin hemen yanında bulunan ve bir yakınlarına ait olan 10 metrekarelik dükkâna yerleşti.

EV VE DÜKKANA 38 BİN TL DEĞER BİÇİLDİ

Mehmet Ak (65), eşi ve 3 çocuğuyla birlikte, geçimlerini sağlamak için kapı önüne koyduğu birkaç parça bakkal malzemesini sattığı bu dükkanda yaşıyor. Dükkan ile yıkılan evlerinin yerine inşa edilen yeni yapılar arasına sac levhalar yerleştirildi. Ak ailesi, yıkılan ev ve iş yerleri karşılığında devletin kendilerine 38 bin TL teklifte bulunduğunu aktardı.

Sur’da doğup büyüdüğünü dile getiren Mehmet Ak, yıkılan evinin arsası üzerine kurduğu çadır kaldırılınca kayınbiraderine ait bu dükkanı kiralayıp eşi ve üç çocuğu ile burada yaşamaya başladıklarını dile getirdi. Ak, evlerinin yıkılmasından bugüne büyük zorluklar yaşadıklarını ifade etti.

"DAHA NE KADAR SÜRECEK BÖYLE!"

Surlu ailelere, yıkılan evleri karşılığında metrekaresine göre 60-90 bin TL arasında değer biçildiğini belirten Ak, onların yerine inşa edilen yapılar için ise ailelerden 400 bin TL gibi paralar talep edildiğini anlattı.

Yıkılan evlerinin yerine yapılan yeni evleri alma gücü olmadığını söyleyen Ak, “Bu parayı insanlar nerden getirsinler? Bir iş, bir fabrika mı var da çalışalım? Bütün gençlerimiz sokakta. Ayda 4-5 bin lira krediyi kim ödeyebilir” diye sordu.

Ak, kendileri gibi mağdur durumda olan birçok ailenin ödeyemedikleri kiraları, su ve elektrik faturaları nedeniyle hacizlik duruma geldiğini de dile getirdi.

Ak, diğer birçok aile gibi AİHM’den çıkacak kararı beklediklerini söyledi.

"EVİMİZİ BAŞIMIZA YIKTILAR"

Mevlüde Ak (61) da “Önce gelip önce evlerimizi başımıza yıktılar, şimdi de hakkımız olanı elimizden almak istiyorlar” diyerek kendilerine yaşatılanlara isyan etti.

Ya evlerini ya da evlerinin hakkı olan karşılığını almak istediklerini söyleyen Ak, “Ölene kadar sokakta mı kalalım? Cenazelerimizi sokaktan mı kaldırmak istiyorlar? Hakkımızı istiyoruz sadece. Allah’tan da korkmuyorlar” diye konuştu.


PAYLAŞ