Kılıçdaroğlu: Erdoğan kaybederse gitmek istemeyecek ama biz onu göndereceğiz

Financial Times (FT) gazetesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun son dönemdeki siyasi hamlelerini mercek altına alan bir analiz yayımladı. 

"Türkiye'de muhalefet lideri Erdoğan'a meydan okumak için olağandışı bir ittifakın şekillenmesine yardımcı oluyor" başlıklı analizde, "Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si ve rakip partiler, Cumhurbaşkanı'nı yerinden etmek için derin farklılıkları bir kenara bıraktı ve güçlerini birleştirdi" denildi. 

FT'ye açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın olası bir seçim yenilgisinde iktidarı 'sessizce bırakmayacağı' yönündeki yorumlar konusunda "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecektir ama onu göndereceğiz" dedi.

Gazete Duvar'ın FT'den aktardığı analizinin girişinde, Kılıçdaroğlu'nun 'yıllarca sakin tavrı ve seçim kazanamaması nedeniyle eleştirildiği' belirtilirken, "Fakat CHP lideri son dönemde cesaretin tadına vardı" deniliyor. Kılıçdaroğlu'nun cuma günü enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası TÜİK'e davetsiz bir şekilde gidip kurumu Erdoğan'ın talimatı üzerine verilerle oynamakla suçladığı ve memurları doğru olanı yapmaya çağırdığı belirtilen analizde şu ifadeler kullanıldı:

Ülke ekonomik çalkantının, değer kaybeden para biriminin ve çift haneli enflasyonun pençesindeyken Kılıçdaroğlu, kurulmasına yardımcı olduğu muhalefet ittifakının toplam oyunu, Erdoğan ve müttefiklerininkinden daha fazla gösteren anketlerden güç alıyor. Bu gevşek koalisyon, 2023'te planlanan fakat daha erken düzenlenebilecek olan seçimlerde cumhurbaşkanını devirebileceklerine ikna olmuş durumda.

"CHP AYNI ZAMANDA, ÜLKEDEKİ MİLYONLARCA KÜRDÜ UZAKLAŞTIRAN, GÜÇLÜ BİR MİLLİYETÇİ DAMARA SAHİP"

Kılıçdaroğlu ise gazeteye demecinde, "Ülkeyi yönetme kapasitesini ciddi biçimde kaybetmiş bir hükümetimiz var. Toplumun büyük bir kesimi bu insanların gidici olduğu fikrini benimsedi" dedi.

FT, analizin bu noktasında CHP lideri için şu nitelemeyi yaptı:

Kılıçdaroğlu, milliyetçiler, Kürtler, solcular, sağcılar, laikler ve dini muhafazakârların olağandışı ittifakının bariz lideri değil. Başında bulunduğu CHP ülkenin kurucu babası Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu ve uzun süredir laikliğin standart dayanağı olarak görülerek, Türkiye'de muhafazakârlarla ihtilaf yaşadı. Kendisini sosyal demokrat olarak tarif eden CHP aynı zamanda, ülkedeki milyonlarca Kürdü uzaklaştıran, güçlü bir milliyetçi damara sahip. Fakat neredeyse 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan ve partisi AKP'nin popülaritesinin altının yıllarca oyulamamasının ardından Kılıçdaroğlu, şimdi Erdoğan'ın iktidarına meydan okuyan bu pek de alışılmadık gruplaşmanın mimarı olarak öne çıktı.

"ERDOĞAN MUHALEFETİ İDEOLOJİK FAY HATLARINI SUİSTİMAL EDEREK KIRMAYA ÇALIŞIYOR"

Haberde söz konusu ittifakın 2017'de, 'rakip partilerin parlamenter sistemi kaldıran ve cumhurbaşkanının kontrolünü artıran' referandum öncesinde 'hayır' kampanyası ile başladığını hatırlatılırken, "Az farkla kaybettiler ama bu kampanya daha fazla işbirliğine zemin hazırladı. Bu durum iki sene sonra, muhalefetin birlik adaylarının İstanbul ve Ankara'da belediye seçimlerini kazanıp Erdoğan ve müttefiklerinin Türkiye'nin iki büyük kentindeki hâkimiyetini 25 yıl sonra sonlandırmasıyla meyve verdi" ifadeleri kullanıldı.

FT, Erdoğan'ın bu ittifakı 'ideolojik fay hatlarını suistimal ederek kırmaya çalıştığını' ancak muhalefet partilerinin parlamenter sisteme dönüş çağrısının arkasında birleşerek ve ekonomiye odaklanarak birarada durduğunu yazdı. Haberde enflasyonun yüzde 20'nin üzerine çıkması ve TL'nin değer kaybı gibi ekonomik gelişmelerin AK Parti'nin popülaritesini azalttığı belirtilirken, Kılıçdaroğlu da gazeteyle söyleşisinde erken seçim çağrısını yineledi:

Muazzam bir işsizlik var, hayat pahalı, insanlar geçinemiyor. Halk bir çıkış noktası arıyor. Çıkış yolu da doğal olarak siyasetten geçiyor.

"ERDOĞAN'IN BİR SEÇİM YENİLGİSİNİ KABUL ETMEYECEĞİ YÖNÜNDEKİ İDDİALAR YERSİZ"

FT'nin analizinde, Erdoğan'ın bir seçim yenilgisini kabul etmeyebileceği yönünde son dönemde dillendirilen iddialar da ele alındı. Gazete, "Yorumcular, giderek otoriter hale gelen Erdoğan'ın seçimleri kaybetmesi halinde sessizce gitmeyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. 2019'da, muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanması sonrasında cumhurbaşkanının hile iddiasıyla iptal ettiği İstanbul seçimlerine işaret ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ise FT ile söyleşisinde bu endişelerin yersiz olduğunu söyledi; Erdoğan'ın İstanbul seçimlerini yeniletme kararının halktan tepki çekerek muhalefetin ezici zaferiyle sonuçlandığını hatırlatarak 'cumhurbaşkanının yenilgiye uğraması halinde iktidarı barışçıl şekilde bırakmak zorunda kalacağını' söyledi. CHP lideri, "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecek ama biz onu çıkaracağız" dedi. Erdoğan'ın destekçilerinin muhalefetin zaferinden korkmaması gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Biz ülkeyi kin, öfke ve intikamla yönetmeyeceğiz" dedi.

FT, Kılıçdaroğlu'nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığının anketler nedeniyle tartışmalı olduğunu yazarken, CHP liderinin kendisi söyleşide aday olma ihtimalini dışlamadı. Bununla birlikte Kılıçdaroğlu, muhalefetin şu an için ekonomik sorunlara odaklanması gerektiğini söyleyerek, "Şu an mutfakta yangın var. Herkes çaresizce bir kaçış yolu arıyor" dedi.

Haberde, Kılıçdaroğlu'nun partisinin 'muhafazakârlar arasındaki sorunlu imajının farkında olarak' geçtiğimiz ay helalleşme çağrısı yaptığı hatırlatılırken, AK Parti seçmeni arasında olası bir CHP-İYİ Parti hükümetine sıcak bakılmadığı belirtildi. FT, CHP'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la barışma ve 3.6 milyon Suriyeli sığınmacıyı geri gönderme gibi politikalarının uluslararası alanda tartışmalı olduğu yorumu da yaptı.

Financial Times, Gazete Duvar


PAYLAŞ