Sağlık çalışanları iş bıraktı: Maaş zammı ayrımı yapılmasın

Sağlık çalışanları, hekimlere yönelik maaş artışının ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçilerine uygulanması talebiyle iş bıraktı

İstanbul'da pek çok hastanede SES'in çağrısıyla yapılan eylemlerde, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstütüsü, Çapa Tıp Fakültesi ve İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iş bırakan sağlık emekçileri hastanelerde hak gasplarına tepki göstererek, insanca yaşayacak ücret, insanca yaşayacak çalışma koşulları istedi.

SES Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamada, “Bizi yok sayanlara karşı varız demek için, sorumluların görev ve yükümlülüklerini hatırlatmak için, taleplerimiz yerine getirilsin diye iş bıraktık” ifadesini kullanıldı.

Evrensel'de yer alan habere göre eylemler şöyle gerçekleşti;
 

CERRAHPAŞA'DA KİTLESEL KATILIM

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde iş bırakan sağlık emekçileri hastane içersinde yürüyüş yaptı. Türk Sağlık Sen şubesinin ortak eylem yapmama yönünde direncine rağmen eylem SES ve Türk Sağlık Sen üyesi sağlık emekçilerinin çabasıyla ortak eyleme dönüştü.

Dev Sağlık-İş ve Sağlık-İş üyesi işçilerinin destek verdiği eylemde konuşan SES İşyeri Temsilcisi Aydın Erol şunları söyledi:

"Biz sağlık emekçileri olarak, yıllardır ekip içerisinde sağlık hizmeti veren temizlik görevlisinden hasta bakıcısına, teknisyeninden laborantına, hemşiresine ve hekimine kadar sistemin bütün açıklarını kapattık. Her türlü olumsuzluğa rağmen nitelikli sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Pandemide hastanenin kapsından girmeye korkanlar varken hastaları biz ellerimizle besliyorduk. Refakatçi gelmiyordu, hastalara dokunamıyorlardı ama biz onlara temizlikten tut yemeğine kadar her türlü hizmeti veriyorduk. Birçok arkadaşımızı kaybettik, hastalandık iyileştik tekrar sağlık hizmeti vermeye devam ettik. Bu süre içerisinde ne aldık, dediler ki hakkınız ödenmez, ödemedile de. Sağlık bakanının Mecliste alkışlatması var, balkonlarda alkışlamalar ama hemen akabinde hepimiz zılgıt yemeye fırça yemeye devam ettik. Tehdit edildik, fiziksel şiddete uğradık. Haklarımız için bugün Sağlık-Sen katılmasa da Türk Sağlık-Sen ile iş bırakma kararı aldık. İktidarın dikkatini çekmek istiyoruz, yeter artık diyoruz. Ocak ayında aldığımız maaşı aralık ayında almıyoruz. Zam yapıyoruz diyorlar, gelen zamlarla cebimizdeki para erimeye devam ediyor."

Sağlık emekçilerinin ve hastaların alkışlarıyla sözlerine son veren Erol, bir kez daha ortak mücadele çağrısı yaptı.

TÜM SABİT ÜCRETLERE ENFLASYON ORANINDA ZAM YAPILSIN

Hastane içerisinde alkışlar ve sloganlarla yürüyen sağlık emekçilerine hastalar da destek verdi. Hastane içerisindeki yürüşün ardından basın açıklamasını SES Aksaray Şube Yöneticisi Birsen Seyhan yaptı. Sağlık emekçilerinin her geçen gün daha da fakirleştiğini söyleyen Seyhan taleplerini sıraladı:

"Tüm sabit ücretlere gerçek enflasyon oranında ek zam verilsin,

Vergi dilimi soygununa son verilsin,

Asgari ücretten vergi alınmasın… Asgari ücretin üstündeki gelirimizde vergi %10 da sabitlensin,

3600 ek gösterge seçim vaadi olmaktan çıkarılsın biran önce düzenleme yapılsın,

Gıda, elektrik, doğalgaz gibi, temel ihtiyaç maddelerinden alınan dolaylı vergiler kaldırılsın,

Sağlık iş kolunda 5 yıla 1 yıl yıpranma düzenlemesi yapılsın erken emeklilik düzenlensin,

12 Saat üzeri çalışma yasaklansın mesai sonrası çalışma iki kat ücretlendirilsin,

4-B süresiz sözleşmeli, 3+1 sözleşmeli kadroya alınsın istiyoruz."

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstütüsünde iş bırakan sağlık emekçileri ise hastane önünde açıklama yaptı.

Türk Sağlık Sen ve Sağlık Sen üyelerinin de destek verdiği eylemde konuşan SES İşyeri Temsilcisi Türkan Aydoğmuş, "14 kalemde alınan katkı, katılım payları, ilave ücretler, sağlıkta artan şiddet, değersizleştirme politikaları ile sağlık emekçileri tükeniyor. Üstüne bir de sağlık emekçileri ayrıştırılıyor. Yeter artık, bu ayrımcı, iş barışını bozan uygulamalardan vazgeçilmelidir. Halkımızın eşit, nitelikli sağlık hakkı almasını istiyoruz. Biz sağlıkçılar geçiriyoruz ve artık yetee diyoruz" dedi.

BAKIRKÖY: HAKKIMIZ ÖDENİR, ÖDEYİN!

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki sağlık emekçileri de iş bıraktı. SES'in çağrısıyla hastane önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, tüm iyileştirmelerin ayrımsız olarak tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine yapılmasını talep etti. “Tükeniyoruz, sessiz kalma” pankartı taşıyan sağlık emekçileri,  "Hakkımız ödenir, ödeyin" dedi.

SES İşyeri Temsilcisi Nuran Güngör, "Biz sağlık emekçileri Kovid ile mücadele ederken, hastalanırken, hayatımızı kaybederken 'Emekleriniz ödenmez' edebiyatı yapanlara cevabımız netti. Hakkımız ödenir, ödeyin! 2022 yılı TİS masasına 100 den fazla talebi konfederasyonumuz KESK üzerinden yollamıştık. Ancak birçok talebimiz ne hükümet tarafından ne de yetkili sendika tarafından tartışmaya dahi açılmamıştı" dedi.

Samatya'da eylem yapan sağlık emekçikeri hastane içinde yürüyüş yaparak iş bırakma çağrısı yaptı. Eylem sonrası sağlık çalışanları Cerrahpaşa'ya geçti.

DİYARBAKIR'DA SAĞLIKÇILAR İŞ BIRAKTI

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde iş bırakma eylemi yaptı. Eylem kapsamında sağlık emekçileri, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı.

MARDİN'DE SAĞLIKÇILARIN EYLEMİNE "YASAK" ENGELİ

Sağlık emekçilerinin Mardin’deki eylemi, valiliğin “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçe gösterilerek engellenmek istendi.

SES Mardin Şubesi üye ve yöneticileri, iş bıraktıkları Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapısına eylemle ilgili pankartlar asarken, polisler, Valiliğin yasağını gerekçe göstererek pankartların kaldırılması istedi. Sağlık emekçilerinin talebi reddetmesi üzerine tartışma yaşandı.

Sağlık emekçilerinin hastane önündeki bekleyişi sürerken, SES Mardin Şubesi, yaşananlara dair sosyal medya hesabında şu paylaşımda bulundu:

"Mardin Valiliği haksız ve hukuksuz yasaklama kararlarını bahane ederek Artuklu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam eden iş bırakma eylemimizi engellemeye çalışmaktadır. Ayrımcılıkları ve siyasileşmiş yönetim anlayışıyla tanıdığımız Mardin Valiliğinin baskıcı uygulamalarını kınıyoruz!" 


PAYLAŞ