Erdoğan: Katar'la yeni anlaşmalar imzalayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'la yeni anlaşmalar imzalayacaklarını duyurdu.

Bugüne kadar Katar'la siyasi, askeri, ekonomik, kültürel olmak üzere 69 belge imzaladıklarını belirten Erdoğan, "Körfezdeki diğer ülkelerle de işbirliğimizi geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.

ASGARİ ÜCRET

MYK toplantısında 'asgari ücretin 4 bin TL’nin altına düşürülmemesini istediği' iddiası sorulan Erdoğan, "Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da en uygun, en ideal olanını masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz. Ve bu kararla birlikte de temenni ediyorum ki sadece işçi kesiminin değil, işverenin de memnun olması lazım" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye ve Katar son yıllarda karşılaştıkları bölgesel zorlukları güçlü bir şekilde karşılayan iki ülkedir. Bildiğiniz gibi Türk-Katar savunma noktasında askerlerimizin oradaki üssü söz konusu, ve bu üssümüzle oradaki çalışmalarımızı ayrıca yürüteceğiz, orayı da ziyaret etmek suretiyle Mehmetçiklerimiz ile orada bir arada olacağız. Körfez'deki diğer ülkelerle de ilişkilerimizi iyileştirmeye çalışıyoruz. Katar'ın yanı sıra Körfez'deki diğer ülkelerle de iş birliğimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Türkiye olarak hiçbir ayrım yapmadan Körfez'deki kardeşlerimizle ilişkilerimizi ilerleteceğiz. Körfez bölgesinde diyalog kapılarının tekrar açılması ve yanlış anlamaların giderilmesi yönünde yürütülen diplomatik çabaları memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye olarak tüm Körfez ülkeleriyle olan birlikteliği, dayanışmaları çok daha güçlendirerek ilerletmek yanayız. Muhalefetin tüm rahatsızlıklarına rağmen bu ilişkileri ilerleteceğiz. Şu anda da Körfez ülkeleri arasında da bir dayanışma yeniden tesis edildi.

'İŞÇİMİZİ ZORA SOKMAYACAĞIZ'

Tarafların teklifleri nedir bunu bir görelim. Daha önce de söylediğim gibi biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da en uygununu, en ideal olanı belirleyip nihai kararımızı vereceğiz. İşçi kesiminin memnuniyeti değil, işverenin de karardan memnun olması lazım. Hem işçinin emeğine hem de işverenin yatırım gücüne ihtiyacımız var.

 


PAYLAŞ