TRT, Çavuşoğlu'na 'Katar'a mali destek talep etmeye mi geldiniz?' diye sorulunca yayını kesti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Dışişleri Bakanları Hazırlık Toplantısı’na katılmak üzere Doha’ya gitti.

Ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Çavuşoğlu’na Katarlı bir gazeteci, “Acaba, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kaosu aşması için Katar’a mali destek talep etmek için mi geldiniz?” sorusunu yöneltti.

Bu sırada Çavuşoğlu’na sorulan soruya kadar toplantıyı canlı yayınla veren TRT Haber’in anında yayını kesmesi dikkat çekti. Yayının TRT World’de cevabı beklenmeden kesildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret öncesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed Abdulrahman El Sani ile biraraya geldi. İki ülkenin Doha’da onlarca anlaşma imzalayacağı açıklanırken, ortak basın toplantısına ‘ekonomi’ damga vurdu.

Katarlı bakanın Türkiye ekonomisine dair yorumu üzerine Çavuşoğlu “Tamamen katılmadığımı söylemek isterim çünkü çok karamsar bir tablo çizdiniz” dedi; “Biz bugün Katar’a, herhangi spesifik olarak Türkiye’ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için geldik” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DEKİ EKONOMİK ZORLUKLARDAN ORTAYA ÇIKACAK FIRSATLAR…”

Gerilim, Katarlı bakanın toplantının soru cevap kısmında Reuters muhabirinden Türkiye ekonomisiyle ilgili gelen soruya yanıtı sonrasında yaşandı.

El Sani, “Türkiye’deki ekonomik duruma ilişkin endişeleriniz hakkında -eğer böyle bir endişe varsa- bize biraz bilgi verir misiniz? Katar nasıl yardımcı olabilir?” sorusuna yanıtında, Türkiye’deki ekonomik durumu yakından izlediklerini belirtti.

Şeyh Muhammed, “Türk kardeşlerimizin alacakları önlemler bu krizin aşılmasını sağlayacak. Bizim Türkiye’yle olan ilişkilerimiz çok güçlüdür. Desteğimiz devam ediyor. Katar’ın Türkiye’deki yatırımları büyük ve bu yatırımların sonuçları olumludur. Ve biliyorsunuz ki, Katar’ın Türkiye’deki yatırımları eskiye dayalı ve yeni değildir, çok sağlam temellere dayalı. Bu kriz geçici bir krizdir ve inşallah aşılacak, böyle meydan okumalardan daha güçlü çıkarız” diye konuştu.

Reuters’ın aktardığına göre Katarlı bakanın ‘Türkiye’nin yaşadığı ekonomik zorluklardan ortaya çıkacak fırsatları değerlendirmek istediklerini’ söylemesi dikkat çekti. 

ÇAVUŞOĞLU: PARA İSTEMEK İÇİN GELMEDİK

Çavuşoğlu ise bu yanıtın ardından sözü alarak, “Tamamen katılmadığımı söylemek isterim çünkü çok karamsar bir tablo çizdiniz” dedi. Dışişleri Bakanı, “Öyle bir tablo çizdiniz ki, Türkiye ekonomisi tamamen bitmiş tükenmiş gibi. Bu doğru değil, ekonomik göstergelere baktığınız zaman, Türkiye ekonomisinin büyümesi dünyada ilk sıralarda. Sadece OECD’de değil, dünyada ilk sıralarda. Ve uluslararası kuruşlar da bu büyüme oranlarını güncellediler” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin ekonomisinde düzelme görüleceğini söyleyerek, “Biz bugün Katar’a, herhangi spesifik olarak Türkiye’ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için geldik” dedi. Çavuşoğlu’nun sözlerinin devamı şöyle:

Diğer taraftan ihracata baktığımızda da keza öyle. Üretim kapasitesinin arttığını görüyoruz. Sizler de mutlaka görüyorsunuzdur. Burada sıkıntı ne? Kurdaki dalgalanma. Yani Türk lirasının dolar ve euro karşısında son zamanlarda yaşadığı değer kaybı. Bu bir realitedir. Böyle bir durum var. Diğer taraftan tabii enflasyon, faizler, bunların da hesaplaması. Bunu uzmanlarımız da Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışıyor. Kardeşim Muhammed’in de söylediği gibi bunlar geçici dalgalanmalardır. İstikrara kavuşturulacaktır. Bunun için de tedbirler alınıyor. Uzman arkadaşlarımız, ilgili arkadaşlarımız da çalışıyor. Önemli olan bu resmin tamamıdır. Buna da baktığımız zaman Türkiye ekonomisi geleceğe yönelik büyük ümitler veriyor. Daha doğrusu herkes için cazip hale geliyor. Birçok ülkenin Türkiye’ye yatırım yapmak istediğini sizler de görüyorsunuz. Sadece Merkez Bankası’na ya da borsaya para getirme değil, gerçek anlamda doğrudan yatırımdan bahsediyorum. Biz bugün Katar’a, herhangi spesifik olarak Türkiye’ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için geldik. Zaten, swap anlaşması da kendi aramızda var.” 


PAYLAŞ