Merkez Bankası raporu: TL'nin reel değeri tüm zamanların en düşük seviyesinde

Merkez Bankası, kasım ayına ilişkin 'Reel Efektif Döviz Kuru' raporunu yayınladı. 1994 yılından bu yana her ay düzenli olarak yayınlanan rapor, yılın ilk 11 ayında dolar karşısında yaklaşık yüzde 40 değer kaybeden TL'nin, dolayısıyla Türkiye ekonomisinin de durumunu özetlemiş oldu. 

Merkez Bankası'nın raporuna göre kasım ayında TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) bazlı reel efektif döviz kuru 54,33 seviyesine geriledi. Bu rakam, 1994'ten bu yana görülen en düşük seviye yani TL'nin reel değerinin tarihinin en düşük seviyesine düştüğü anlamına geliyor.

NASIL HESAPLANIYOR?

Merkez Bankası'nın internet sitesinde, söz konusu hesaplamanın nasıl yapıldığı ise şöyle anlatılıyor:

Nominal efektif döviz kuru (NEK), Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk Lirası (TL)’nın ağırlıklı ortalama değeridir. Ağırlıklar ikili ticaret akımları kullanılarak belirlenmektedir. Reel efektif döviz kuru (REK) ise NEK’deki nispi fiyat etkileri arındırılarak elde edilmektedir. Merkez Bankası tarafından hesaplanan reel efektif döviz kuru endeksleri, Türkiye'nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanmaktadır."

Duvar

 


PAYLAŞ