Commerzbank, dolar tahminini 15 liraya yükseltti

Commerzbank, Türkiye'de önümüzdeki yılın ilk çeyreği için dolar kuru beklentisini 11 liradan 15 liraya yükseltti.

Banka, Türkiye'de önümüzdeki yılın ilk çeyreği için dolar tahminini daha önce 10 liradan 11 liraya yükseltmişti. Banka, son gelişmeler ve Merkez Bankası'nın faiz politikası nedeniyle yeni bir analiz raporu yayınladı.

Commerzbank daha önce hazırlanan raporda 2022 ilk çeyrek için dolar kurunun 11 lira olacağını öngörmüştü. Ancak döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle bu beklentisini yeniden güncelleyerek, 15 liraya yükseltti.

Commerzbank ayrıca 2023 yıl sonu dolar tahmininde de güncellemeye giderek, 10 liradan 16 liraya yükseltti. 

Commerzbank analisti Tatha Ghose şu değerlendirmede bulundu: "Türk politika yapıcıların enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını düşürme politikasından vazgeçeceklerine yönelik bir işaret yok. Zayıf lira, kaçınılmaz olarak Merkez Bankası'nı faiz oranlarını artırmaya teşvik etmek için yeterince bilanço gerilimine neden olabilir. Ancak bu piyasalar tarafından sadece geçici bir ara olarak görülmeli."

Sabah erken işlemlerde dolar güne 13,81 liradan, euro 15,60 liradan, sterlin 18,38 liradan başladı. 

Altın fiyatları da rekor seviyelerde geziniyor. Gram altın 789 liradan, çeyrek altın 1295 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı 1778 dolara geriledi.

Altın piyasası, ABD enflasyon verilerine odaklanmış durumda. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, para politikasındaki sıkılaşmanın hızı için enflasyondaki yükseliş ve istihdamdaki iyileşmeyi merkeze aldıklarını belirtiyor. Altın yatırımcıları, Fed'in faiz politikası hakkında fikir edinmek için istihdam verilerini yakından takip ediyor. 


PAYLAŞ