EMEP GYK Üyesi Levent Tüzel beraat etti

Emek Partisi (EMEP) GYK Üyesi Levent Tüzel’in DTK delegesi olduğu iddia edilerek "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya avukatları Tugay Bek, Leyla Han Tüzel, Gülşah Kaya ve EMEP il yöneticileri katıldı. Avukatların savunmalarının ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, Levent Tüzel hakkında beraat kararı verdi.

EMEP GYK Üyesi Levent Tüzel hakkında 7 yıldan 15 yıla kadar hapis istenen suçlama ise “terör örgütü üyesi olmak.” Suçmalamaya gerekçe yapılan şeyse Tüzel’in EMEP genel başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili olduğu dönemde Demokratik Toplum Kongresi (DTK) kurullarında yer aldığı ve DTK’nin çalışmalarına katıldığı iddiası.

Savcı esas hakkındaki mütalaasını tekrar ederek Levent Tüzel'in “terör örgütü üyesi olmak” suçundan cezalandırılmasını istedi.

"MÜTALAA SOYUT"

Tüzel’in avukatlarından Leyla Han Tüzel, ses eşleştirmesinin bilirkişi tarafından yeniden yapılması gerektiğini söyleyerek, “Ses kaydının tamamen çözülmesini istiyoruz. Bu konuşmalarda suç unsuru yok. Soyut iddianame üzerinden savunma yapmamız isteniyor. Soyut bir iddianame ile ceza isteniyor. DTK’nin diğer davalarındaki mütalaanın dosyamıza kopyalanmasını istemiyoruz” dedi.

"DEĞERLENDİRMELER HATALI"

Müvekkillerinin iddianame ve mütalaada öne sürüldüğü şekilde DTK delegesi olmadığı, hiçbir kurulu ya da organında yer almadığı gibi hiçbir kongre, çalıştay ya da paneline de katılmadığını belirten avukatlar, mütalaada bu hususta yer alan değerlendirmelerin hatalı olduğunu ifade etti.

Müvekkillerinin iddianameye konu edilen eylem, etkinlik ve konuşmalarının isnat edilen suçlama ile hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyen avukatlar, suç unsuru olarak gösterilen fiil ve söylemlerin tamamının “düşünce ve ifade özgürlüğü” ile “yasama dokunulmazlığı” kapsamına girdiğini dile getirdi.

NEZAKET ZİYARETİ YAPILDI

Avukatlar, iddianamede “yasadışı toplantı” olarak lanse edilen 16 Temmuz 2011 tarihli toplantının ise müvekkillerinin Konukevi’ne giderek DTK yetkililerine yaptığı nezaket ziyareti olduğunu belirtti. DTK yetkilileri ile sadece sohbet edilen bu toplantının iddianame ileri sürüldüğü gibi bir toplantı olmadığı ifade edildi. avukatlar, isnat edilen suçlama ile hiçbir ilgisi olmadığını kaydederek müvekkillerinin beraatını talep etti.

Avukatların savunmalarının ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, Levent Tüzel hakkında beraat kararı verdi.

(soldan sağa) Tugay Bek, Leyla Han Tüzel ve Gülşah Kaya

(soldan sağa) Levent Tüzel'in avukatları Tugay Bek, Leyla Han Tüzel ve Gülşah Kaya | Fotoğraf: Evrensel

TÜZEL: ASLINDA HİÇ AÇILMAMASI GEREKEN BİR DAVAYDI

Karar sonrası Evrensel’e konuşan Avukat Leyla Han Tüzel, “Bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Levent Tüzel hakkında 2017’den beri devam eden davada beraat kararı verildi. Dava ilk açıldığından itibaren iddianamenin reddi gerektiği ve derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ancak mahkeme yaklaşık beş yıldır bu davayı devam ettirdi. Savcılık dosyaya yeni hiçbir delil girmediği halde ve Levent Tüzel’in DTK delegesi olmadığı açık ve netken cezalandırması yönünde görüş bildirdi. Biz savunma avukatları olarak hem DTK’nin yasadışı örgüt olarak nitelendirilmesine itiraz ettik hem de Levent Tüzel’in DTK delegesi olmadığını anlatmaya çalıştık. Levent Tüzel’in hem Emek Partisi Genel Başkanı olduğu dönemde hem de milletvekili olduğu dönemdeki siyasi çalışmalarının örgüt faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğini, dosyanın tamamen hukuka aykırı delillerle açılmış olduğunu belirterek beraat talep ettik. Mahkeme iddia ve savunmalarımızı dikkate alarak, aslında hiç açılmaması gereken bu davada 5 yıl yargılama yaptıktan sonra ilk gün vermesi gereken kararı vererek beraat kararı verdi.


PAYLAŞ