CEO, 900 çalışanı Zoom görüşmesiyle işten kovdu

ABD merkezli bir dijital ipotek kredi şirketinin CEO'sunun Noel sezonu öncesinde yaptığı bir Zoom görüşmesinde 900 kişiyi işten çıkardığı bildirildi.

Geçen hafta gerçekleştiği bildirilen görüntülü görüşmede, Better.com'un başkanı Vishal Garg'ın maliyet düşürme uygulaması kapsamında şirketin ABD ve Hindistan'daki çalışanlarının yaklaşık yüzde 15'inin işine aniden son verildiğini söylediği duyuluyor. Görüşmenin doğrulanmayan bir kaydı YouTube'ta geniş çapta paylaşıldı.

Garg'ın çalışanlarına "Eğer bu görüşmedeyseniz işten çıkarılan şanssız grubun parçasısınız demektir. Buradaki işinize şu andan itibaren son verilmiştir" dediği duyulabiliyor.

CEO, duyurusuna piyasanın değiştiğini ve şirketin hayatta kalabilmek için piyasaya ayak uydurması gerektiğini söyleyerek başlıyor.

Bu duymak isteyeceğiniz bir haber değil. Ama sonuçta bu benim kararımdı ve bunu benden duymanızı istedim. Bu kararı vermek gerçekten, gerçekten çok zordu. Kariyerimde ikinci kez bunu yapıyorum ve bunu yapmayı hiç istemiyorum. Son seferde ağlamıştım. Bu sefer daha güçlü olmayı umuyorum.

Şirketin yaklaşık yüzde 15'ini işten çıkarıyoruz.

Garg toplu işten çıkarmaların nedeni olarak piyasa etkinliğini, üretkenliği ve performansı gösterdi.

CEO, işten çıkarılan ABD'li çalışanların tamamının 4 haftalık tazminat, primlerini şirketin ödeyeceği bir aylık tam ve iki aylık kapsamlı sigorta alacağını söyledi.

CNN Business'ın haberine göre şirketin çeşitlilik, eşitlik ve katılım işe alım ekibinin üyeleri de işten atılanlar arasındaydı.

Video görüşmesinden bir dizi görüntü sosyal medyada paylaşılıyor. Videolardan birinde (şirketin çalışanı olduğu anlaşılan) görünmeyen katılımcının duyuru karşısında yaşadığı şoku dile getirdiği duyuluyor.

Söz konusu kişinin kayıt süresince "Bu gerçek değil. Aman Tanrım, buna inanamıyorum. Bu gerçek değil. Ah hayır, bu yaşanıyor olamaz" dediği duyuluyor.


PAYLAŞ