Londra'da neredeyse açık artırmayla satılacak 'çok nadir' heykel, Hindistan'a iade ediliyor

Yaklaşık 40 yıl önce Hindistan'dan çalınan kadim Hindu tanrıçası heykeli nihayet ülkesine iade ediliyor.

Pazartesi yayımlanan CNN haberine göre, keçi başlı yogini heykeli Ekim 2021'de Londra'da yeniden bulundu ve az kalsın Sotheby's onu açık artırmayla satacaktı.

Uzmanlar, 1988'e ait katalogda listelenen heykelin açık artırma değerinin 1,4 milyon rupiye (yaklaşık 256 bin TL) kadar çıktığını fakat daha sonra "satıştan çekildiğini" söyledi.

Hindistan'ın çalınan mirasının izini sürmek istediklerini söyleyen sanat meraklılarının oluşturduğu India Pride Project girişiminin kurucu ortağı Vijay Kumar, "Bu hiçbir zaman araştırılmadı" dedi.

Sotheby's'in CNN'e yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Söz konusu olay neredeyse çeyrek yüzyıl önce meydana geldiği iddia edilen bir şeyle ilgili. Sotheby's sektördeki en yüksek standartlara bağlıdır. En yüksek iş ahlakıyla hareket etmemizi sağlaması için dışarıdan yetkililerle yakından çalışan birinci sınıf bir uyum ekibinin desteğini alır.

Çok değerli heykeli ilk kez, kayıp sanat eserlerinin takibi ve bulunmasında uzmanlaşmış Art Recovery International adlı şirketin sahibi, avukat Christopher Marinello yeniden keşfetmişti.

Marinello yayın kuruluşuna yogini figürüyle ilk kez Birleşik Krallık'ta ismini vermediği bir dul, aralarında heykelin de bulunduğu ev eşyalarını satmak için teklifte bulunduğunda karşılaştığını söyledi.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Marinello nesnenin "muhtemel bir tehlikeye işaret ettiğini" ve dulun heykelin çalınmasına dair "hiçbir fikrinin olmadığını" ekledi.

Avukat heykelin kökenini belirlemek için Kumar'la temasa geçtiğinde heykelin gerçekten Hindistan'dan çalındığını doğruladı.

Kar amacı gütmeyen girişimiyle yağmalanan kültürel nesnelere dair farkındalık yaratan Kumar, CNN'e heykelin 1978 ile 1982 arasında Uttar Pradeş'teki bir köyden alınıp götürülen daha geniş bir yogini figürleri koleksiyonunun parçası olduğunu söyledi.

Kumar keçi başlı tanrıça heykelinin "çok nadir bir heykel" olduğunu ekledi.

Hindistan Başkonsolosluğu, Hindistan Arkeolojik Araştırması, ülkenin Gelir İstihbarat Müdürlüğü ve Londra Metropolitan Polis Teşkilatı'nın yardımıyla Kumar ve Marinello heykelin Hindistan'a iade edilmesi sürecini başlattı.

Londra'daki Hindistan Başkonsolosluğu'nda ticaretten sorumlu başkatip Jaspreet Singh Sukhija "Şu an iade sürecinin son aşamasındayız ve yakında yogini Londra'daki Hindistan Başkonsolosluğu'na teslim edilecek ve sonra Hindistan'da olması gerektiği yere gönderilecek" dedi.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

 


PAYLAŞ