CHP'li Kaboğlu: AYM kararlarını tanımamak Anayasal düzeni ilga girişimidir

TBMM Genel Kurulu’nda 2020 kesin hesabı ve 2022 bütçe görüşmeleri ikinci gününde devam ediyor. Dün akşam TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kesin hesapları ve bütçeleri ele alındı.

AKP, İYİ Parti, MHP, HDP’nın ardından son grup olarak CHP Grubu konuşmalarına geçildi.

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu ile Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Anayasa Mahkemesi ile Sayıştay bütçeleri hakkında konuştu.

KABOĞLU: 2021'İN İLK 11 AYINDA 130 HAK İHLALİ KARARI, 21 HAK TÜRÜNE YAYILMAKTADIR

Kaboğlu, “Her yerde hazır, her şeye nazır kişi; en olması gereken yerde yok. Yer TBMM. Konu bütçe. Anayasa Mahkemesi kararları kesin ve bağlayıcıdır. Bu konuda tartışma yapılmamalıdır. Anayasa Mahkemesi kararlarını eleştirmek yerinde ve yararlıdır ama uygulamamak, tanımamak ve Anayasa Mahkemesi’ni kapatmakla tehdit etmek Anayasal düzeni tahrip ve ilga girişimidir” dedi.

Kanun tekliflerinin torba teklif olarak yapılmasını eleştiren Kaboğlu, “Yasa teklifinde kendi gündemini belirleyemeyen Meclis, aykırı düzenleme yapmakta sakınca görmemektedir. Anayasa’ya aykırı düzenlemeler Anayasa Komisyonu’na gitmeden yasalaştırılmaktadır” dedi.

Hak ihlallerine değinen Kaboğlu, “Anayasa Mahkemesi iç yükünün azalması için adil yargılama geçerli kılınmalıdır. Sadece iç yükü fazla olduğu için değil baskılar nedeniyle de iç yükü artmaktadır. Yargı bütününde reform yapılması gerekirdi. Bu yapılmadığı için sadece 2021’in ilk 11 ayında 130 hak ihlali karanı 21 hak türüne yayılmaktadır” diye konuştu.

ŞAHİN: EKONOMİK BUHRAN, AKP'NİN İÇİNE SÜRÜKLEDİĞİ FELAKETLERİN EN BÜYÜĞÜ OLMUŞTUR

Suzan Şahin, “Tüm mekanizmaların içi boşaltılmıştır. Denetim yetkisinin fiilen ortadan kaldırıldığı görülmektedir. Anayasa’dan aykırılık ve demokrasiden kaçıştır. Bugün rapor okuma komiteleri, tarafından sansürlendiği bellidir. Ki bugün gelinen süreçte 83 milyonun içine düştüğü ekonomik buhran, AKP’nin içine sürüklediği felaketlerin en büyüğü olmuştur” dedi.


PAYLAŞ