CHP'li Bayır'dan Bakan Dönmez'e: Siz bu verileri TÜİK’ten mi alıyorsunuz?

TBMM Genel Kurulu’nda 2020 kesin hesabı ve 2022 bütçe görüşmeleri ikinci gününde devam ediyor. 

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı bulunduğu kurumlar hakkında konuştu.

Ednan Arslan, “Geçtiğimiz ağustos ayından bu yana 4 kişilik bir ailenin faturası 250 lira artmış durumda… Sayın Bakan hala en ucuz doğal gazı kullandığımızı iddia etmekte. Enerji piyasalarında usulsüzlük yapan firmalara EPDK ceza kesiyor ama ne hikmetse tahsil edilemiyor” dedi. Kayıp kaçak oranlarının yüzde 11-12 seviyesinde olduğunu söyleyen Arslan, “Ödediğimiz her 100 lirada 11-12 lira kaçak bedeli var. Namuslu vatandaşın cebinden her yıl şirketlerin cebine 26 milyar TL para koyuyoruz” dedi.

Tacettin Bayır, “Son üç yılda elektriğe, doğal gaza, kömüre, benzine beklenenin çok çok üstünde zamlar geldi. Emekli, işçi, çitçi, esnaf ve memurların bu faturaları ödeyemediği yadsınamaz bir gerçek. Zamlar kaldırılabilir bir boyutta değildir. Derhal kara kış fonu oluşturulması gerekmektedir. Partili cumhurbaşkanınız yaptığı gibi enerjiyle alınacak kararlarda sektör temsilcilerinin görüşü alınmadan kararları hayata geçiriyorsunuz. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı ile devlet yönetilemez” dedi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in kalıcı yaz saati uygulamasının tasarrufun yanında stresi ve depresyonu da engellediğini söylemesine ilişkin Bayır, “Yaz saati uygulaması ile altı yılda 6 milyar TL tasarruf yapıldığına dair gazetelerde haberler çıktı. Bugün ise Bakan Dönmez, yaz saati uygulamasının stresi ve depresyonu azalttığını söyledi. Siz de mi bu verileri TÜİK’ten alıyorsunuz yoksa? Sayın Bakan’ı elektrik ve elektronik mühendisi sanıyordum meğer psikoloji eğitimi de almış” dedi. (ANKA)


PAYLAŞ