125 bin metal işçisini ilgilendiren toplu iş görüşmeleri tıkandı

Türk Metal Sendikası ile Metal Sanayii İşverenleri Sendikası arasındaki toplu sözleşme pazarlığı tıkandı ve 'uyuşmazlık tutanağı' tutuldu.

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) arasında görüşmeleri süren ve 130 bin işçiyi doğrudan ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesinde patronlar ilk 6 ay yüzde 12 ve ikinci 6 ay enflasyon farkı ücret zammı dayattı. Teklif, TÜİK’in açıkladığı ve ENAG verilerinin yaklaşık 3’te biri kadar olan enflasyon verilerinin dahi altında kaldı.

125 bin metal işçisini ilgilendiren görüşmelerin içeriğine ve anlaşmanın neden sağlanamadığına dair açıklama yapan Türk Metal Sendikası, MESS Genel Merkezi’nde devam ettirilen görüşmeler kapsamında 12 Eylül tarihinden bu yana 5 oturum gerçekleştirildiğini, görüşmeler boyunca 49 madde kabul edilirken, 75 maddede ve 2 yönetmelikte anlaşma sağlanamadığını duyurdu.

‘MESS, SENDİKAMIZIN KABUL EDEMEYECEĞİ BİR ÜCRET ARTIŞI TEKLİFİNDE BULUNMUŞTUR’

Türk Metal Sendikası’nın açıklamasında anlaşma sağlanamayan maddelerin başında ücret artışı ve sosyal haklara ilişkin taleplerin olduğu belirtildi. Uzlaşma sağlanamaması üzerine görüşme masasından kalkan ve uyuşmazlık tutanağı tutarak arabuluculuk sürecini başlatan Türk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamada, MESS ile yürütülen toplu iş sözleşmesinin neden anlaşmazlıkla sonuçlandığına dair şu ifadelere yer verildi:

“Sendikamız Türk Metal, bugüne kadar yürütülen bütün sözleşme müzakerelerinde olduğu gibi, bu sözleşme sürecinde de sosyal diyalog anlayışıyla hareket etmiş, çalışma barışını bozucu uzlaşmaz bir tavır ortaya koymamıştır. Türk Metal sözleşmenin masada bitirilmesi için elinden gelen çabayı ortaya koymuştur. Ancak Sendikamızın bu duyarlı ve yapıcı yaklaşımı karşısında, ne yazık ki muhatabımız olan MESS bugün yapılan oturumda Sendikamızın kabul edemeyeceği bir ücret artışı teklifinde bulunmuştur. Sendikamızın teklifine karşılık ilk 6 ay için yüzde 12, diğer 6 aylık periyotlar için enflasyon oranında artış önermiştir. Sosyal haklara ise 1. yıl için yüzde 19,25, 2. yıl için de enflasyon oranı kadar artış teklif edilmiştir.”


PAYLAŞ