İkizdereliler: Tek ağaç kalsa dahi mücadele edeceğiz

Rize İkizdere'de Cengiz İnşaat’ın taş ocağına karşı 8 aydır direnişlerini sürdüren köylüler, "Birileri zengin olsun, diğerleri yok olsun istiyorlar. El birliğiyle bu talanı durduracağız” dedi.

Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’ne Cengiz İnşaat'ın taş ocağı çalışmaları devam ediyor. 21 Nisan’da iş makinelerinin vadiye girmesiyle direnişe geçen köylüler de ormanlarını vermemek için mücadele ediyor. Gürdere köyünün girişine çadır kurarak direnen köylüler, acele kamulaştırma kararı kapsamında bu alandan çıkarıldı. Çadır yıkıldı, alan şirkete devredildi. Alanda bulunan çay fabrikası da yıkılırken köylüler taş ocağı sahasından kurtardıkları fidanları saksılarda büyütmeye başladı.

Evrensel’den Tolga Güney’in haberine göre; projenin durdurulacağından umutlu olan köylüler bu fidanları tekrar vadilerine dikmeyi planlıyor. Bu fidanların bir kısmı da dün İzmir’de Büyükşehir Belediyesi tarafından kadına şiddete dikkat çekmek için oluşturulan Turuncu Bahçe’ye dikildi.

Rize’den İzmir’e gelen köylüler direnişin devam edeceği mesajını verdi.

VADİ TALAN EDİLDİ

Köylülerden Kemal Baş, İkizdere taş ocağı olmasın diye 8 aydır direndiklerini söyledi. Direnişlerine ve bilirkişi raporlarına rağmen doğa kıyımının devam ettiğini belirten Baş, “Devlet direniş alanımızı acele kamulaştırma ile yok etti. Orada halkı organik çaya teşvik etmek için kurulan çay fabrikasını yıktılar. Kamulaştırma kararı bize tebliğ edilmeden çay bahçelerini yok ettiler. Bilirkişinin raporuna rağmen kıyımlar devam ediyor. Biz de makinelerin önünden kurtardığımız fidanları alıp ölenlerin anısına İzmir’in Turuncu Bahçe’sine diktik” dedi.

"DOĞA KIYIMININ SON BULMASINI İSTİYORUZ"

“Bu bahçe kadına şiddete duyarlılık için oluşturuldu” diyen Baş, “Doğaya karşı şiddetin de aynı boyutta olduğunu fark edip fidanları buraya diktik. Hem kadına şiddet olmasın hem de ağaçlar yok olmasın diyoruz. Doğa kıyımının son bulmasını istiyoruz. İşkencedere Vadisi UNESCO tarafından korunması gereken vadiler listesindeki 254 vadiden 53’üncü sıradadır. Bu yerin tamamen yok olmasına neden oluyorlar. Halkın yaşam alanları yok olmakta. Artık buna bir son vermek gerekiyor. Türkiye’nin her yerinde ve dünyada doğa kıyımlarına karşı çabalıyoruz” diye konuştu.

"AĞAÇ OLMAYAN YERDE YAŞAM OLMAZ"

Köylülerden Ayşe Albayrak da yetkililerin arazilerine zarar vermeyecekleri yönünde sözlerinin kandırmaca olduğunu aktardı. Çay fabrikalarının, bahçelerinin ellerinden alındığını yineleyerek, çay bahçeleriyle ilgili ödeme de yapılmadığını söyledi. Şu anda iş makinelerinin vadi tepesine kadar çıktığını dile getiren Albayrak, “Kayaların, taşların, ağaçların size ne zararı var. Hepsinin bir canı var. Biz bir ağaç dikmek için Rize’den İzmir’e geldik. Onlar sürekli ağaç kesiyor. Ağaç olmayan yerde yaşam da nefes de olmaz. Orman olmayan köyde yaşayamayız. Bizden sonra gelen nesillerin yaşam alanı kalmayacak. İkizdere İşkencedere Vadisi çok güzel bir yerdi. Ama şimdi talan ettiler, kayalarını, taşlarını aldılar. Hakkımızı helal etmiyoruz” dedi.

"EL BİRLİĞİYLE BU TALANI DURDURACAĞIZ"

Cumhurbaşkanın kendilerine marjinal, komünist, terörist dediğini aktaran Albayrak, “Marjinallikten, komünistlikten memnunuz. Komünistler kimsenin hakkını yemez. Tek ağaç da kalsa direnmeye devam edeceğiz. Bırakacak değiliz. Biri çıkıp dur demeden bu talan durmayacak. Birileri zengin olsun, diğerleri yok olsun istiyorlar. El birliğiyle bu talanı durduracağız” şeklinde konuştu.


PAYLAŞ