Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlandı

130 bin işçiyi ilgilendiren, özel sektörün en büyük toplu sözleşmesi sayılan Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlandı. 

Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve MESS arasında dün yapılan görüşmenin sonucu bugün sabah saatlerinde açıklandı. Türk Metal'in açıklamasına göre ilk 6 ay saat ücretine yüzde 10 artı 3 lira 70 kuruş seyyanen zam ile toplamda yüzde 27,44, ikinci 6 ay saat ücretine yüzde 30 oranında zam yapılacak. Enflasyonun yüksek çıkması durumunda ise enflasyon oranı baz alınacak. Üçüncü ve dördüncü 6 aylar için de enflasyon oranına imza atıldı.

Sosyal haklarda ise yüzde 35 oranında artış yapılacağı duyuruldu. Eylül ayında başlayan görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle Türk Metal Sendikası grev kararı almıştı.

İŞÇİLER İLK 6 AY YÜZDE 50 ZAM İSTİYORDU

MESS grup sözleşmesi kapsamında Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş’in hazırladığı taslaklarda ücretlere ilk 6 ay yüzde 27-30 civarında zam istenmişti. Metal işçileri ise bu oranın kayıplarını bile karşılamayacağını belirterek taslağın yenilenmesini, istenen oranın yüzde 50 şeklinde artırılmasını talep etmişti. Sendikalar işçilerin bu talebine olumlu yanıt vermezken MESS önce yüzde 12, sonra yüzde 17, en son yüzde 21 zam dayatmasında bulunmuştu.


PAYLAŞ