Dokumacılar, elektrik zammı yüzünden tezgah kapattı

Elektrik fiyatlarına yılbaşında yapılan zamlar, Denizli'nin dokuma merkezlerinden Babadağ'da üretimi durma noktasına getirdi. Zamların ardından fason dokumacılık yapan çok sayıda esnaf, yüksek faturalarla karşı karşıya kalmamak için yaklaşık 4 bin tezgahı durdurup üretime ara verdi.

Dünya gazetesinden Osman Nuri Boyacı’nın haberine göre, 660 üyesi bulunan Babadağ Dokumacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ekrem Karaçoban, dokumacılığın ilçe ekonomisinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu belirterek, elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 52-127 zamların dokumacı esnafını üretim yapamaz duruma getirdiğini söyledi.

Başkan şunları kaydetti:

Bir tezgah ayda ortalama 1000 TL tutarında elektrik kullanıyor. Dokuma fiyatları atkı sayısına göre 60 kuruş, 1 TL arasında değişiyor. Yeni tarifeyle kullandığımız elektriğin fiyatı yüzde 127 artacak. Üretim yaptığımız firmalar henüz dokuma fiyatlarında artış yapmadı. Bu koşullarda üretim yapan dokumacılar elektrik giderini bile karşılayamayacak. 660 üyemiz var, birçoğu 5-6 tezgahla üretim yapıyor. Esnafın neredeyse tamamı üretimi durdurdu, tezgahı kapattı. Elektrik fiyatlarında düzenleme yapılmaz veya üretim fiyatları artırılmaz ise dokumacı esnafı tezgahını çalıştırmayacak.

Denizli Dokumacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cemal Tuna da, elektrik fiyatlarına yapılan artışın dokumacı esnafını olumsuz etkilediğini söyledi. Hafta başından bu yana üyelerinin fason dokumacılık yaptığı işverenlerle görüştüklerini söyleyen Tuna, “Elektrik fiyatlarına yapılan artış maliyetlerimizi ciddi oranda artırdı. 750 üyemiz var. Bazı üyelerimiz tezgahlarını durdurup üretime ara verdi. Bazıları ise çalışmaya devam ediyor. Hafta başından bu yana üyelerimizin fason dokuma yaptığı işverenlerle görüşüyoruz. Dokuma ücretlerinin yüzde 100 artırılmasını talep ettik. Görüşmelerimiz sürüyor. Belli bir noktaya geldik. Gelecek hafta içinde belli bir rakamda uzlaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 


PAYLAŞ