Süleyman Soylu ve İBB arasında 'maaş verilen gazeteciler' polemiği

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, A Haber yayınında İBB'ye başlatılan teftişe ilişkin açıklamaları tartışma yarattı. İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB'ye yönelik teftiş ile ilgili “alarm durumundayız” diyen Soylu'ya sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) her ay bazı gazetecilere maaş verdiğini iddia etti. İBB hakkında özel teftiş başlatılmasının doğru bir karar olduğunu söyleyen Soylu, "Bazı gazetecilere maaş vermek sizi haklı çıkarmaz. Bazı gazetecilere her ay 15 bin lira, bazı gazetecilere her ay 30 bin lira maaş bağlamak sizi haklı çıkarmaz" dedi.

Soylu'nun iddialarına yanıt veren İBB Sözcüsü Murat Ongun, "Bakan bu akşam da A Haber'de 'ciddi' iddialarda bulundu. İnşallah bu kez ispat eder" diye konuştu.

Teftiş kararının arkasında duran Soylu, "DİAYDER, örgüt üyelerini İBB'de işe soktu. DİAYDER YPS/PKK'yla bağlantılı. PKK'nın şehir yapılanması YPS'ye karşı alarm durumundayız. 2021'de 183 terör eylemi engellendi" dedi, "İBB'nin bu personellerin geçmişini bilmeme ihtimali olmadığını" savundu.

Soylu, "Terörle iltisak ve irtibat, kamudan ihraç için yeterlidir" diye konuştu.

'BAZI GAZETECİLERE MAAŞ VERMEK SİZİ HAKLI ÇIKARMAZ'

İBB'nin bazı gazetecilere her ay 15 ile 30 bin lira arasında değişen miktarlarda maaş verdiğini öne süren Soylu, "Bazı gazetecilere maaş vermek sizi haklı çıkarmaz" dedi. Soylu, "Göreceğiz önümüzdeki günlerde. Teftiş yapılıyor. Bakalım neler çıkıyor? Kamu gücünü insanlar kendi siyasi ikballeri için kullanmazlar" ifadelerini kullandı.

Yapılan teftişin CHP'li belediyelere özgü olmadığını belirten Soylu, İçişleri Bakanlığı'nın birçok belediyeye yönelik 2 bin 32 soruşturma yürüttüğünü söyledi.

İBB SÖZCÜSÜ ONGUN: İNŞALLAH BU KEZ İSPAT EDER

İBB'den Bakan Soylu'ya yanıt, Belediye Sözcüsü Murat Ongun'dan geldi.

Murat Ongun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada önce Soylu'nun yaklaşık 3 yıl önceki yerel seçimlerle ilgili iddialarını hatırlattı.

Ongun, Soylu'nun İstanbul'da 31 Mart 2019'da yapılan ve iptal edilen seçimler için "Sandık başkanları hakkında kaçı FETÖ ile iltisaklı, bu konuda somut veriler var mı?" sorusuna "Somut veriler var. Ortalama 700 civarında, birinci dereceden yakını, ikinci dereceden yakını, hapishanede olanlar, FETÖ ile iltisaklı olanlar, bütün bunların tamamı var. Tam da bu kadar ciddi bir iştir" yanıtı verdiği açıklamasını paylaştı.

İBB Sözcüsü, Soylu'nun son iddialarıyla ilgili olarak, "İnşallah bu kez ispat eder" dedi.

 


PAYLAŞ