Yusuf Yerkel'in, Frankfurt'a ticari ateşe olarak atanmasına 30'a yakın kurum ve vekillerden tepki

Soma'da madenci tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan'ın danışmanlarından Yusuf Yerkel'in, Frankfurt'a ticari ateşe olarak atanmasına 30'a yakın kurum ve çok sayıda vekil tepki gösterdi.

Soma Katliamı ardından bir madenciyi tekmeleyen görüntüsüyle akıllara kazınan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Yusuf Yerkel’in Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atanmasına karşı 30’a yakın kurum ve vekillerden ortak açıklama yapıldı. Açıklamada Yerkel, ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi.

Atamanın ardından bir araya gelen Frankfurt ve çevresinde faaliyet gösteren çok sayıda demokratik kitle örgütünün imzaladığı ortak açıklamada Yerkel “istenmeyen kişi” ilan edildi. Örgütler, önümüzdeki cuma günü ise Frankfurt Konsolosluğu önünde bir eylem yapma kararı aldı.

Hessen Eyalet Meclisi’ndeki Türkiye kökenli milletvekillerinden üçünün ve Frankfurt İl Genel Meclisi’nin üyelerinden dördünün de imzaladığı ortak açıklama 14 Ocak Cuma günü Frankfurt Başkonsolosluğu önünde bir eylemde kamuoyuna duyurulacak.

Ortak açıklamada şöyle denildi:

“Yusuf Yerkel’in TC Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticari ateşe olarak görevlendirilmesini protesto ediyoruz. Mayıs 2014’te 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden ocağı iş cinayetinden hemen sonra, dönemin Başbakanı ve şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından olan Yusuf Yerkel kendisini kaybederek, yerde yatan bir maden işçisini acımasızca tekmelemişti. Oysa bu maden emekçisi, sadece Türkiye’deki maden ocaklarının tehlikeli ve kabul edilemez olan çalışma koşullarını protesto ediyordu. Bay Yerkel’i ‚istenmeyen şahıs’ olarak ilan ediyoruz. Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz! Bütün demokratik ve insani örgütlenmeleri, bu eylemimize destek vermeye davet ediyoruz.”

Frankfurt ve çevresinden 30’a yakın örgüt ve kişi tarafından imzalanan ortak açıklamaya gün boyunca başka kişi ve kurumların da katılması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre şu ana kadar açıklamaya katılan örgüt ve kişiler şöyle:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Hessen Temsilciliği, Frankfurt Alevi Kültür Merkezi Cem Evi, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği (ATİYAB) Hessen, Beşiktaş Halkın Takımı – Darmstadt, CHP Hessen, Rheinland Pfalz ve Saarland Birliği, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Frankfurt, Darmstadt Halkevi, Rüsselsheim Barış Evi, Frankfurt Haziran Kültürevi, Hessen Sol Parti, Teberler Kültür ve Eğitim Merkezi, Türkiye Sosyaldemokratları Derneği (TSD) Frankfurt, Halkevi Frankfurt, Soykırım Karşıtları Derneği, Hanau Alevi Kültür Merkezi Cemevi, Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF), Hessen Türk Öğretmenler Derneği (TÖDER), Kızılırmak Kültür Derneği, Metal İşçileri Sendikası Frankfurt (IG Metall).

Hessen Eyalet Meclisi’ndeki milletvekillerinden Turgut Yüksel (SPD), Saadet Sönmez (Sol Parti), Taylan Burcu (Yeşiller), Hessen Eyalet Meclisi eski Milletvekili Mürvet Öztürk ile Frankfurt İl Genel Meclisi üyeleri Hüseyin Sıtkı (SPD), Eyüp Yılmaz (Sol Parti), Mehmet Agatay (Yeşiller), Emre Telyakar (Yeşiller) 


PAYLAŞ