Enes Kara'nın intihar haberini yapan yerel gazetenin yazı işleri müdürü görevden alındı

Kolaj: Evrensel

Elazığ'da, Fırat Üniversitesi Tıp Fatültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara'nın ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son vermesini haberleştiren gazeteci görevden alınırken, haber de siteden kaldırıldı.

Gazeteye onlarca tehdit telefonu gelirken eylem yapan öğrenciler de tehdit edildi.

Gerçek Gündem'in haberine göre; Elazığ'da bir yerel gazete olan Günışığı Gazetesi, Enes Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde "Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti" başlığıyla haberi yayınlamıştı. Haber bugün siteden kaldırıldı.

Haberi yapan gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, gazetenin sahibi Nafiz Koca tarafından toplantıya çağrıldı. Toplantıda hem Koca hem de gazetedeki diğer kişiler tarafından eleştirilen Akgün, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesinin ‘istenilen performansı yakalayamamak’ olduğu söylendi.

Evrensel'e konuşan Faik Akgün, Enes’in ölüm haberinden sonra “Seni katlederiz” denilerek tehditler aldığını söyledi. Akgün yazı işleri müdürlüğü görevinden istifa ederken, kendisine iftira atıldığını belirtti. Akgün, Elazığ’daki cemaat yapılaşmalarına dair de konuştu:

“Cemaatler Elazığ’da her köşe başında dernekler, vakıflar, okuma yerleri adı altında yapılaşıyor. 5-6 yaşındaki çocuklar başlarına fes takılıp sokaklarda gövde gösterisi yapar gibi gezdiriliyor”

Faik Akgün tüm bu tehditlere karşı direndiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade ederek haberin girdiğinin ertesi günü (12 Ocak 2022 günü) gazetenin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Nafiz Koca’nın haberi kaldırttığını ve gazetede apar topar bir toplantı yapıldığını aktardı.

Akgün toplantıda neler olduğunu da şöyle anlattı: “Toplantıya gittik. Zaten 4 çalışanı var, 3’ü tamamen organize olmuşlar. Yani gazetenin sahibi ne diyorsa onu destekleyen açıklamalarda bulundular. ‘Evet, yapamıyorsun’, ‘Edemiyorsun’ gibisinden laflar söyleniyor. Bunların arasındaki bir kadın çalışan bana iftira atmaya başladı toplantıda. Güya ben onun üzerine yürümüşüm. ‘Ne zaman yürüdüm?’ dedim. Bir hafta önce onun üzerine yürümüşüm. Gerçek anlamda, aklınıza gelecek her türlü iftira, yakıştırma, her türlü şeyi yaparlar bunlar.”

Sonrasında Akgün’den sözlü olarak yazı işleri müdürlüğünü bırakması istendi, Akgün de görevden istifa etti. Akgün’ün görevden alınma nedeni ise resmi olarak kendisine “istenilen performansı yakalayamamak” olarak açıklandı.

 


PAYLAŞ