Cumhurbaşkanına sınırsız yetki önergesi: 'Meclis'i kapatıp gidelim daha iyi ya!'

AKP ile MHP, TOKİ ihalelerinde Cumhurbaşkanı'na “farklı düzenlemeler yapılabilir” ifadesiyle sınırsız yetki istedi.  Meclis'te görüşmeleri süren kanun teklifi kapsamındaki bir madde tepkilere yol açtı.

Erdoğan'a TOKİ ihalelerine ilişkin istediği değişiklikleri yapma yetkisi verilmek istenmesine tepki gösteren vekiller, "Meclisi kapatıp gidelim daha iyi ya! Bu ne ya! Kapatalım Meclisi, kilitleyelim, gidelim ya!" diyerek tepki gösterdi.

Milliyet'te yer alan habere göre; Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, önergeyi okuttuktan sonra salonda gerginlik yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, önergeye "Meclisi kapatıp gidelim daha iyi. Bu ne. Kilitleyelim gidelim" diye tepki gösterdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da "'Düzenleme yapılabilir' ne demek ya? Böyle yasa mı olur. İyice çivisini çıkardınız" diye bağırdı.

CHP'li Altay söz alarak, "Bu önerge 'TBMM'nin kapısına kilit vurulabilir, TBMM işlevsiz, sembolik bir organ olarak burada vakit geçirsin' önergesidir. Buna asla rızamız olamaz. Bu ülkede Cumhurbaşkanına, bırak bu ülkeyi, dünyanın en büyük diktatörünün yönettiği bir ülkede bile o diktatörün bu kadar geniş, sınırsız bir yetkisi kanunla verilemez" dedi ve yoklama talep etti.

Yoklamada, toplantı yeter sayısı bulunamayınca Başkan Erdoğmuş birleşime 10 dakika ara verdi. Aradan sonra yapılan yoklamada da toplantı yeter sayısı bulunamayınca Başkan, birleşimi 18 Ocak 2022 salı günü açılmak üzere kapattı.

 


PAYLAŞ