'Semra Güzel fezlekesi gelirse evet oyu vereceğiz'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.HDP'li Semra Güzel'in fezlekesine Meclis'e gelirse İYİ Parti milletvekillerinin “evet” oyu vereceklerini açıkladı. 

Akşener, HDP milletvekili Semra Güzel'in fotoğraflarıyla ilgili yorum yapmadığı yönündeki soruya, "Erdoğan bir şey dedi mi?" yanıtını verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın projelerini dinlediğini belirten İYİ Parti lideri görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘AÇILIM’ DENİLEN SÜRECE KARŞI ÇIKMIŞ İNSANLARIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, HDP Milletvekili Semra Güzel’in PKK'li Volkan Bora ile çekilen fotoğraflarına ilişkin muhalefet temsilcilerinin açıklama yapmadığı eleştirisi Akşener’e hatırlatıldı. “Erdoğan bir şey dedi mi? Dediyse de haberim yok. AKP'li yöneticiler liderlerine yönelik bilinçaltındaki gıcıklığı bize yansıtıyorlar. AKP yöneticilerinin ısrarla bu konu üzerinden kimsenin bir laf etmediğine dair söylemleri çok ilginç. Muhtemelen şuur altlarındaki Genel Başkanlarına, Sayın Erdoğan’a duydukları gıcıklığı bizim üzerimizden ortaya döktüler” ifadelerini kullanan Akşener, şunları kaydetti:

“Bize gelince. Çok enteresan bir durum. Burada bulunan arkadaşlarımın tümü 2013’te, 2012’de, 2011’de ‘Açılım, saçılım’ denilen sürece karşı çıkmış insanlarız. Bize o dönemde Sayın Erdoğan ve arkadaşları, ‘Kandan besleniyorlar, ölümden besleniyorlar, analar ağlamasın’ deyip hakaret eden, taciz eden bir dili kullanmışlardı. Şahsen ben 2010 yılında bir kız öğrencimin, bir Kürt öğrencimin aramasıyla o meşhur çadır mahkemelerinde teröristler mahcup olmasın, üzülmesin diye Türk bayrağının ve Atatürk’ün fotoğrafının çıkarıldığını bildirmişti. Ben onu devrin adalet bakanına sormuştum. Şimdi çadır mahkemeleri, efendim şarkılar, kafalarda temizlenen konfetiler, lahmacun ısmarlayan valiler ve kaymakamlar. O lahmacunların parası Türk milletinin cebinden çıkmış, gelelim bugüne."

‘EVET OYU VERECEĞİZ’

Güzel hakkındaki fezlekeye İYİ Parti olarak ‘Evet’ oyu vereceklerini ifade eden Akşener, bu konudaki değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Semra Güzel isimli milletvekilinin bir fezlekesi gelecek. Emin değilim. Ne zaman AKP’liler haldır haldır bağırdılar hiçbir sonuç olmadı. Bu fezlekeye, ben milletvekili değilim ama arkadaşlarımdan bildiğim, EVET oyu verecek arkadaşlarımız. İYİ Parti’nin tutumu her zaman teröre yataklık, iltisak gibi konularda açık ve nettir. Burada bir sorunumuz yoktur. Umarım rahatlamışlardır. Ama bu Türk bayrağını ve Atatürk resmini çıkarma talimatı veren siyasetçiler. Oslo’da PKK’ya yalvar yakar bizim bürokratlarımızı gönderen, ‘Ben verdim talimatı’ diyen Erdoğan. PKK’yla masaya oturanlar. Dün olumlu gören bütün işler bugün olumsuz ise bu talimatları verenlerin her birinin de fezlekesi olması gerekiyor. O fezlekelere de evet oyu vereceğiz. Onlar bu fezlekeleri getirmezlerse biz iktidar olacağız ve bu fezlekeleri biz getireceğiz."


‘BU DA FEZLEKE KONUSU’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Edirne’deki en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” sözlerini de değerlendiren Akşener şunları kaydetti:

“ ‘Terörist başı’ tanımıyla İmralı’da cezasını çeken bir şahıs ve yine terör suçlamasıyla Edirne’de bir kısım mahkemesi devam eden bir şahıs ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan hukuki olarak ne olup ne bittiğini anlatmakla ve takip etmekle görevli.

Türkiye’nin güvenliğinden sorumlu Sayın Erdoğan diyor ki. Mektup arkadaşı Abdullah Öcalan İle Selahattin Demirtaş arasındaki bir hesaplaşmayı söyleyebiliyor. En hafif deyimiyle ayıptır ayıp! Bu da bir fezleke konusudur.”


PAYLAŞ