Bakan Yanık'tan Enes Kara açıklaması: Tipik iletişimsizlik

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ankara’daki 75.Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gazetecilerle bir araya geldi. Yanık, ısınma desteğinin doğalgaz olarak da verilmeyi başlanacağını anımsatarak “Şubat ayının ikinci yarısı başvuruları, mart ayının ikinci yarısından itibaren de ödemeleri yapmaya başlayacağız. Hak sahipliği alan kişinin PTT kartına destek ödemesini yapacağız” dedi. 

20 yaşındaki Enes Kara’nın intiharına ilişkin değerlendirmesi sorulan Yanık, “Enes Kara için çok üzgünüm. Gençlerimiz ya da herhangi bir birey için intihar çözüm değil. Enes Kara’nın vefatından sonra onunla ilgili yapılan yorumlara bakınca açıkçası bir ‘Öykünme tetiklemesi yapar mı?’ diye endişe etmedim değil. Aileler açısından baktığımızda da tipik bir iletişimsizlik sıkıntısını görüyoruz. Pek çok şeyi tartışabiliriz ama iki şey var; birincisi çok genç bir çocuk öldü ve bir iletişim problemi olduğu düşünülüyor” diye konuştu. Kara’nın kardeşlerine yönelik açıklaması üzerine bakanlığın devreye girip girmeyeceği de sorulan Yanık, “Arkadaşlarımız gerekli inceleme ve takipleri yapıyorlar. Bakanlık olarak müdahil olmamızı gerektiren bir durum varsa gerekli desteği, incelemeleri, çalışmaları yaparız” dedi.

'NAFAKADA NİHAİ KARAR YOK'

Nafaka süresinin sınırlandırılmasıyla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Yanık, şunları söyledi:

“Gelinen bir nokta yok. Bu nafaka konusunda çok uzun zamandır kamuoyunda da çeşitli gruplarda da birtakım konuşmalar, tartışmalar, talepler vesaire var. Bizim kamu tarafı olarak kuşkusuz bu tartışmaları izlememiz, taleplere dikkat kesilmemiz ve eğer ortada bir problem varsa bunu çözümünü de sağlamamız gerekir.

Fakat şimdi basında ben de zaman zaman görüyorum, bizim çok dışımızda; Bakanlığın bilgisinin çok dışında birtakım yorumlar ve tahminler konuşuluyor. Biz bakanlıklar olarak her zaman her türlü, kendi çalışma alınıza giren konularla alakalı her türlü çalışmayı yaparız. Görüşmeleri de yaparız. Bu ayrı bir şey.

Nafaka konusuyla alakalı verilmiş bir karar yok. Herhangi bir yapılmış nihai bir değerlendirme yok. Bizim Bakanlığımız açısından temel hareket noktası şudur: Aile çatısı, genel anlamda Aile ve Toplum Hizmetleri diye bir genel müdürlüğümüz var. Aile çalışan; öbür tarafta kadın hakları, kadının statüsü çalışan, kadının sosyal, siyasal, ekonomik haklarını, kişi haklarını, insan haklarını takip eden, geliştirmeye uğraşan bakanlığız.

Dolayısıyla bu denge içerisinde ne ailenin zarar görmesi, ne kadınların edindikleri müktesep haklarını kaybedecekleri bir yeni düzenlemeye kapı aralamayız.


PAYLAŞ