MESS sözleşmesini kabul etmeyen Çimsataş işçileri iş bıraktı

Mersin'deki Çimsataş metal fabrikasında işçiler MESS ile imzalanan sözleşmeye karşı iş durdurdu. Çimsataş fabrikasında üretimi durduran 700 işçi, sendikanın imzaladığı yüzde 27 zam oranına ek yüzde 35 zam istİYOR. 

Duvar'da yer alan habere göre, İki gün önce gece vardiyasında iki saat iş durduran işçiler, gündüz vardiyalarının katılımıyla üretimi durdurdu. Polis zoruyla fabrikadan çıkarılan işçiler, fabrika önünde taleplerinin kabul edilmesini istiyor.

SENDİKA TEMSİLCİSİ: İŞÇİLERLE BİRLİKTE FABRİKA ÖNÜNDEYİZ

700 işçinin çalıştığı fabrikada şu an üretim yok. İşveren işçilere gönderdiği mesajda 12 işçiyi tazminat ödemeksizin işten çıkardığını duyurdu. İşveren tarafından gönderilen başka bir mesajda ise fabrikanın günde 5 milyon TL zarara uğradığı, zararın sorumlusu olarak ise işçilerin görüldüğü belirtildi.

Yüzde 27 zam öngören TİS'e imza atan Birleşik Metal İş Sendikası temsilcisi Deniz Ilgın, fabrika önünde işçilerle birlikte olduklarını söyledi. İşçilerin sözleşmeyi yetersiz bularak işi durdurduğunu vurgulayan Ilgın, tavırlarının işçilerden yana olduğunu belirtti.

MÜZAKERELER BAŞLIYOR

MESS sözleşmesine karşı iş bırakan #Çimsataş işçileri yönetimle müzakere yapacak

Fabrika önünde açıklama yapan Birleşik Metal temsilcisi "Pazartesi'ye kadar bekleyin, işten atma olursa o zaman direniriz" dedi. Yönetim ile iş yeri temsilcilerinin bugün görüşme yapması bekleniyor.

'TOPLU SÖZLEŞME BARDAĞI TAŞIRAN DAMLA OLDU'

MESS ile imzalanan sözleşmeyi "sefalet" olarak tanımlayan işçiler, enflasyonu dikkate alarak ek zam talebi içeren protokol imzalanmasını istiyor. Fabrika önünde işçilerle birlikte süreci takip eden Umut-Sen sözcüsü Ayşe Büşra Yılmaz, fabrikada genel olarak saat ücretlerinin çok düşük olduğunu belirtti. İş bırakmaya uzanan süreçte sendikanın imzaladığı yüzde 27 küsurluk zam oranının işçileri öfkelendirdiğini dile getiren Yılmaz, fabrika da ayrıca işçilere yönelik mobbing uygulamalarının olduğunu söyledi. Fabrika içerisinde işçilerin makineleştirildiğini sözlerine ekleyen Ayşe Büşra Yılmaz, süreci takip ettiklerini, işçi taleplerini desteklediklerini vurguladı. Yılmaz, son olarak; var olan sendikal anlayışa karşı da tepkilerin olduğunu, işçi eylemlerinde sendikal sahiplenme olmadığı halde işçilerin kendi taleplerini dile getirdiğini kaydetti.

 


PAYLAŞ