İzmir'de ırkçı cinayete kurban giden mülteciler anıldı

İzmir Güzelbahçe’de bir şirkette çalışan üç Suriyeli işçinin yakılarak öldürülmesini ardından Halkların Köprüsü Derneği bir anma gerçekleştirdi. 

Evrensel'de yer alan habere göre, Halkların Köprüsü Derneği geçtiğimiz haftalarda yakılarak öldürülen üç Suriyeli mülteci işçinin mezarlarını ziyaret etti. Halkların Köprüsü Derneği çağrıcılığıyla ile birçok dernek, oda ve kitle örgütleri ortak basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı ise Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Üstün Reinart okudu. Reinart, “Buradayız, öfkeliyiz, kaygılıyız. 17 yaşındaki Muhammed Elbiş, 21 yaşlarındaki Ahmet Elali ve Mamoun al-Nabhan. Bu isimler, Güzelbahçe'de bir ırkçının yakarak öldürdüğü üç Suriyeli gencin isimleri… Bu mezarlıkta, bundan neredeyse iki ay önce, 16 Kasım’da, ırkçı bir eylemle üstlerine benzin dökülüp yakılan üç gençten ikisi yatıyor. Buraya ırkçılığı kınamak, hayatını bu şekilde kaybedenlere taziye için ve yaşamlarında esirgenen saygıyı hiç olmazsa cansız bedenlerine iade etmek için ziyarete geldik.  Acıyla, kaygıyla, vicdanlarımız sızlayarak ve utanarak; ırkçılığa karşı onları koruyamadığımız için ailelerinden af diliyoruz” diye konuştu.

Reinart, “Mültecilik statüsünden faydalanmamaları için misafir olarak addettiğimiz, ülkelerine güvenle dönmelerini sağlayamadığımız, ucuz, güvencesiz işlerde çalıştırarak, ucuz işçilikle ekonomik bir menfaat kaynağı haline getirdiğimiz, çoğu zaman barınma bile sağlayamadığımız mültecilere karşı vicdan borcumuzu yerine getiremedik” diyerek sözlerini sürdürürken yaşanan ırkçı saldırıların devam ettiğini hatırlattı. Reinart, “Ankara Altındağ’da yaşanan ırkçı vahşet hala hafızalardaki yerini koruyorken, Ankara Pursaklar’da benzer şiddet olayının yaşanması, İstanbul Esenyurt’ta kalabalık bir güruhun Suriyeli esnafa her gün saldırdığı, Bayrampaşa’da Naif Alnaif’in bıçaklanması haberleri… Ne yazık ki, cezasızlık politikası yüzünden ülkemizde giderek daha fazla körüklenen mülteci düşmanlığının sonucunda başımıza gelen bütün kötülüklerin kaynağı olarak bu planlı savaşın mağdurları hedef gösteriliyor, günah keçisi ilan ediliyor” dedi.

'BİR ARADA YAŞAMANIN YOLLARINI BULABİLİRİZ'

Giderek dozu artan ırkçı, yıkıcı, yok edici saldırılara engel olunması gerektiğini belirten Reinart, “Vicdanlarımızın sesini dinleyelim. Çünkü ırkçılık, buraya sığınanlara karşı gösterilen şiddet, hepimizin insanlığını değersizleştirir. Bu topraklarda birbirimizi düşmanlaştırmadan, yok etmeden bir arada yaşamanın yollarını bulabiliriz, bulmalıyız” diye konuştu.

Açıklama sonrası konuşan Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali ise, “Bu şehitlerin ailesi mültecilerin adıyla bizim Suriyeli mülteciler dayanışması adına size sonsuz teşekkür ediyoruz. Olayları saymak istemiyorum ama şunu diyebilirim, 06.09.2021 tarihinde İzmir Ege Denizi. O tarihte 110 mülteci taşıyan tekne Ahmet Bey’den Yunanistan’a yola çıktı, 100 metre ilerleyemedi ağırlıktan tekne battı. 64 cenaze. Ben Suriye’ye onları yolladım. Büyük bir facia. Acaba bu gençlere ne edebilirim? Yangından ve diktatör ateşesinden ırkçılık ateşine…” dedi.


PAYLAŞ