Akdeniz: Bir Cumhur ve Millet ittifakı varsa bir de sosyalistlerin merkezinde olduğu 'halk ittifakı' olmalı

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz üçüncü ittifak sürecine dair ""Burada sol, sosyalistlerin bakış açısında şöyle bir ortaklık var; sadece seçim-sandık odaklı değil, mücadele eksenli bir birlik, yan yana duruş sergileme, bir odak olma ihtiyacı görüşü vary" açıklaması yaptı. 

Independent Türkçe'den Abdulhakim Günaydın'a konuşan Akdeniz, "Tutum Belgesi yayınlandıktan sonra merkezi heyetler düzeyinde HDP ve TİP ile ikişer görüşmemiz oldu" dedi ve ekledi:

"Farklı derelerden akan hareketleri tek ırmakta birleştirmek için mücadele ediyoruz. Olumsuz bir durum yok. Bu bir sabır ve emek işi. Dolayısıyla biraz beklemekte fayda var. En güçlü ve geniş ittifakı istiyoruz ve başından beri bunu savunuyoruz. Bazı yapılar, daha dar ve sadece sosyalistlerin bir arada olduğu bir ittifak düzenini tartışıyor. Biz bu yapıları da önemsiyoruz ama bizim düşüncemiz bu değil. Çok daha geniş bir alanı kapsamalı. Özellikle demokrasi güçleri ve emek meslek örgütlerinin mutlaka bu sürecin içinde yer alması lazım. Bir Cumhur ve Millet ittifakı varsa bir tane de sosyalist ittifak değil, sosyalistlerin de merkezinde olduğu geniş bir Halk İttifakı olmalıdır. Üçüncü seçeneğin adı budur. Burada HDP, TİP, TKP, Sol Parti, Halk Evleri ve diğer bütün örgütlerin yer alması gerekir. Bizim bakış açımız budur. Yani iki blok dışında kalan herkesi kapsamalıdır. Biz böyle bakıyoruz."

'BİRLİĞİN İNŞAASI İÇİN BAŞKA ÇARE YOK'

İktidar, HDP'yi Millet İttifakı'nın bir bileşeni olduğunu iddia ediyor. HDP ise yeni bir ittifak arayışını sürdürüyor. HDP, TKP, EMEP, TİP, Sol Parti ve diğer Kürt partiler arasında bu amaçla görüşmeler gerçekleşiyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş da yaşanan ciddi yönetim krizi ve halkın maruz kaldığı ekonomik yıkımın toplumsal muhalefete büyük bir görev yüklediği görüşünde.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (CHS) için "ucube yapı" ve iktidar için de "tek adam rejimi" nitelendirmesinde bulunan Taş, Türkiye'nin bir an önce bunlardan kurtulması gerektiğini savundu. 

"Ve iş bununla da bitmiyor" diyen Taş, "Er ya da geç sona erecek bu sistemden sonra güzel bir gelecek inşa etmek istiyoruz. Bunun için emekten, adaletten, laiklikten, eşitlikten, özgürlükten, demokrasiden, barıştan yana olan tüm kesimlerin bir araya gelmesini önemsiyoruz. Bunu yapmalı ve hemen bugünden başlayarak birlikte halkın öfkesini umuda çevirmeliyiz" yorumunda bulundu. 

Halkın temsilcilerinin sürece el koyarak mahallede, sokaklarda, iş yerlerinde okullarda, kısacası hayatın her alanında yan yana durması gerektiğini dile getiren Baş, dostları gibi TİP olarak kendilerinin de yoğun çaba içerisinde olduklarını belirtti.

 


PAYLAŞ