ILO açıkladı: İşsiz sayısı 207 milyona ulaşacak

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) son raporuna göre salgın öncesi 2019’da 186 milyon olan işsiz sayısının bu yıl 207 milyona yükselmesi bekleniyor.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, küresel toparlanmaya giden yolun ‘yavaş’ ve ‘belirsiz’ olduğuna dikkat çekiyor. 

ILO, Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm – Eğilimler 2022 (WESO Eğilimler) raporunu açıkladı. 

Rapora göre ILO, işgücü piyasasının 2022 yılında toparlanması olasılığına ilişkin tahminlerini aşağıya çekti. Örgütün Mayıs 2021’de yayınladığı bir önceki tam yıllık tahminlerine göre, 26 milyon tam zamanlı işe eşdeğer açık bekleniyordu.

Küresel işsizliğin en azından 2023’e kadar Covid-19 öncesi düzeylerin üzerinde seyretmesi bekleniyor. 

Rapora göre 2019 yılında işsiz sayısı 186 milyon iken, bu rakamın 2022’de 207 milyon olacağı tahmin ediliyor. 

2022’ye yönelik bu tahmin bir ölçüde korona salgınının çalışma yaşamı üzerindeki etkilerini ve ayrıca küresel salgının gelecekteki seyrine ilişkin önemli belirsizliği yansıtıyor.

'İŞGÜCÜNDEKİ AZALMANIN ETKİSİ BÜYÜK OLACAK'

ILO raporu ayrıca, birçok kişi işgücünü bıraktığı için istihdam üzerindeki genel etkinin rakamlarda ifade edildiğinden önemli ölçüde daha büyük olacağı uyarısı yapıyor. 

WESO Eğilimler raporu, krizin işçi ve ülke grupları üzerindeki etkisinde belirgin farklılıklar olduğuna dikkat çekiyor.

Bu farklılıklar, ülkelerin içindeki ve aralarındaki eşitsizlikleri derinleştiriyor ve gelişmişlik durumuna bakılmaksızın neredeyse her ulusun ekonomik, finansal ve sosyal dokusunu zayıflatıyor. Bu hasarı onarmak muhtemelen yıllar alacak ve işgücüne katılım, hanehalkı gelirleri, sosyal ve -muhtemelen- siyasi uyum üzerinde uzun vadeli sonuçları olacak.

EN KÖTÜ GİDİŞAT DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ EKONOMİLERDE

Toparlanmanın en ümit verici işaretleri Avrupa ve Kuzey Amerika’da, en olumsuz işaretleri ise Güneydoğu Asya ve Latin Amerika ve Karayipler’de gözleniyor. Ulusal düzeyde, işgücü piyasasında en güçlü toparlanma yüksek gelirli ülkelerde gerçekleşiyor, en kötü gidişat ise düşük-orta gelirli ekonomilerde görülüyor.

Rapora göre, eğitim ve öğretim kurumlarının kapatılmasının, başta internet erişimi olmayanlar olmak üzere gençler üzerinde uzun vadeli ve kademeli etkileri olacak.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, krizin ikinci yılında görünümün hâlâ kırılgan, toparlanmaya giden yolun yavaş ve belirsiz olduğuna dikkat çekiyor. Ryder, “Yoksulluk ve eşitsizlikte kaygı verici artışlarla birlikte işgücü piyasalarında olası kalıcı hasarları şimdiden görebiliyoruz. Birçok işçinin -örneğin uluslararası seyahat ve turizmde uzun süreli düşüş karşısında- yeni iş türlerine geçmesi gerekiyor” diyor.


PAYLAŞ