Rupert Grint: J.K. Rowling teyzem gibi, söylediği her şeye katılmak zorunda değilim

Rupert Grint, J.K. Rowling'le arasındaki "zor" ilişkiyi ele alırken, yazarı "söylediklerine katılmak zorunda olmadığı" bir teyzeye benzetti.

Britanyalı aktör geçmişte trans bireyler hakkındaki görüşlerine ilişkin Rowling'e karşı çıkan Harry Potter yıldızlarından biri.

2020'de Grint eski rol arkadaşları Daniel Radcliffe ve Emma Watson'a katılarak Rowling'e cevaben şunların yazdığı bir açıklama yayımlamıştı:

Trans topluluğunun tamamen arkasındayım ve birçok akranım tarafından dile getirilen hislere katılıyorum.

Trans kadınlar kadındır. Trans erkekler erkektir. Hepimizin sevgiyle ve yargılanmadan yaşama hakkı olmalı.

Cumartesi günü (15 Ocak) The Times gazetesinin What I've Learnt köşesine yazan Grint, Rowling'le ilişkisinin şu anda karmaşık olduğunu açıkladı.

J.K. Rowling teyzem gibi.

Teyzemin söylediği her şeye katılmak zorunda değilim ama o hâlâ benim teyzem. Bu zor bir şey.

Geçen yıl Grint, Rowling'in yorumlarını takiben trans topluluğunu destekleme kararını savunmuştu.

Yaptığı her şey için çok minnettarım. Onun son derece yetenekli olduğunu düşünüyorum. Demek istediğim, eserleri şüphesiz dahiyane.

Ama evet, bence birine büyük saygı duyarken bile böyle şeylere katılmayabilirsiniz.

 

Grint kısa süre önce Hogwarts'a Dönüş (Return to Hogwarts) adlı yıldönümü özel bölümünde Harry Potter'daki rol arkadaşlarıyla yeniden bir araya geldi.

Rowling özel bölümde oyuncu kadrosunun yanında bizzat yer almasa da bir video kesitinde gösterildi. Oyuncuların bir kısmı da yazarın etkisinden bahsetti.

Luna Lovegood'u canlandıran Evanna Lynch, geçen hafta setteki herkes "sağlam inançlara" sahip olsa da yazara "soğuk" davranılmadığını söyleyek Rowling'le filmin oyuncuları arasında bir "anlaşmazlık" olduğu söylentilerini yalanladı.

Kısa süre önce verdiği bir röportajda Emma Watson, Grint'in yeniden bir araya geldikleri özel bölüm sırasındaki bir yorumu karşısında "şaşırdığını" itiraf etmişti.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral


PAYLAŞ