Prof. Saltık: Günlük ortalama 700 bin kişi koronaya yakalanacak

Delta'ya göre 70 kat daha bulaşıcı Omicron varyantında önümüzdeki iki ay içinde 'korkunç' bir patlama olacağını belirten Prof. Dr. Ahmet Saltık'a göre bu sürede 45 milyon kişi hastalığa yakalanacak. Türkiye'de son 24 saatte 64 bin 935 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 162 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, aşısız olan veya aşı sürecini tamamlamayan kişilere PCR testi zorunluğunun kaldırılması kararı, gelen tepkilerin ardından geri çekildi. Yeni genelgeye göre, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin, belirli alanlara girişlerinde veya toplu ulaşım araçlarıyla seyahatlerinde azami 48 saat öncesine ait negatif PCR testi istenmesine karar verildi. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık'a göre söz konusu girişim, çok büyük bir hızla yayılacak Omicron varyantı nedeniyle oluşacak paniği önlemek amacıyla gündeme getirildi.

Bilim dışı olan genelgeden geri adım atıldığını belirten Prof. Dr. Saltık, Delta varyantına göre 70 kat daha bulaşıcı Omicron varyantında korkunç bir patlama olacağını ve her gün 700 bin kişinin bu varyanta yakalanacağını söyledi. Cumhuriyet'ten Deniz Ogan'a açıklama yapan Saltık, "Dünya Sağlık Örgütü'nün geçen haftaki uyarısına göre önümüzdeki 6-8 hafta içinde Avrupa'nın yarısı Omicron'a yakalanacak. Bu 250 milyon yeni hasta demektir. Türkiye de bunun dışında kalmayacak. 90 milyon nüfusun yarısı 45 milyon insan önümüzdeki 2 ay içinde hastalığa yakalanacak. Bu öngörüde 8 hafta dersek, 45 milyon insandan her hafta 5 milyon yeni hasta demektir. Türkiye'de her gün 700 bin kişi yeni Omicron varyantına yakalanacak" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın her gün açıkladığı vaka sayısının gerçeğin en az 5'te 1'i olduğunu ifade eden Saltık, "Yakalayamıyoruz, yakalamıyoruz, yakalamak istemiyoruz. topluma yüksek rakamları duyurmak istemiyoruz" dedi.

PCR testlerinin yüksek vaka sayısı nedeniyle panik havası yaratmaması için kaldırılmak istendiğini anlatan Saltık, "Günde 700 bin yeni Omicron hastasını ilan etmek iktidar için iyi bir şey değil. Bunu gördüler ve PCR testleri İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle tuhaf bir şekilde kaldırıldı. Devlet neredeyse çökme durumuna sürükleniyor. Halının altına süpürmekten başka bir durum değil. Bu, deve kuşu politikasıdır" yorumunda bulundu.


PAYLAŞ