Tonga volkan patlaması sonrası ilk kez görüntülendi

Fotoğraflar: Duvar
Pasifik'teki ada ülkesi Tonga'da önceki gün denizin altında yaşanan yanardağ patlamasının yol açtığı hasar ilk kez görüntülendi.
Adadan haber alınamaması nedeniyle Yeni Zelanda'nın dün gönderdiği keşif uçağından çekilen kareler, Tonga'nın külle kaplandığını ve çok büyük hasara uğradığını ortaya koydu.
Tongalı yetkililer, Hunga Tonga-Hunga Ha'apai'daki yanardağ patlaması sonrasında iki kişinin ölümün teyit edildiğini açıklarken, ülkenin güneyindeki adalarda yollardan ağaçlara her şeyin külle kaplandığı görüldü.
Volkanın yol açtığı sarsıntı ve tsunami nedeniyle bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, Tonga ordusu, patlama sonrasında Ha'apai ada grubunda tsunami dalgalarının yer yer 5-10 metre yüksekliğe çıktığını açıkladı. Yanardağa 50 ila-70 kilometre mesafede bulunan bu bölgede, Mango isimli bir köyün tamamen yok olduğu düşünülüyor.
Fua’amotu Uluslararası Havalimanı'nın hasar almadığı ancak pistin kısmen külle kaplanması nedeniyle uluslararası yardımın geciktiği belirtiliyor. Pisti temizleme çalışmaları sürerken, Yeni Zelanda ve Avustralya yardıma hazır olduklarını, havalimanının açıklamasını beklediklerini duyurdu. Avustralya, tsunamide birçok evin yıkıldığı Ha'apai ada grubundaki halkı tahliye etmeye hazır olduklarını da açıkladı.
Reuters ajansına Avustralya'dan konuşan Tongalı diplomat Curtis Tu’ihalangingie, en çok hasarın ülkenin dış çeperindeki küçük adalarda yaşandığını söyledi. Tu’ihalangingie, birçok kişinin panik içinde kaçarken de yaralandığını belirterek, "Muhtemelen daha çok ölüm haberi gelecektir ama böyle olmaması için dua ediyoruz" dedi.
Bölgede son 30 yılın en büyük volkanik faaliyeti olan yanardağ patlaması, Pasifik Okyanusu boyunca tsunami dalgalarına yol açmıştı.
Patlamanın sesinin 2 bin 300 kilometre uzaktaki Yeni Zelanda'dan duyulduğu belirtilirken, Peru kıyılarına vuran tsunami dalgalarında da iki kişi ölmüştü.
104 bin 494 kişinin yaşadığı Tonga, 176 adadan oluşuyor. Bu adaların 36'sında kimse yaşamıyor.
Patlamanın ardından sosyal medyada ilk paylaşılan tsunami görüntülerinin ardından ülkeyle temas kesilmişti.
O günden bu yana, Tonga'dan ayrıntılı haber alınamıyor.

PAYLAŞ