'Gelmiş geçmiş en büyük faizci AKP-MHP iktidarıdır'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan konuşmasında, öldürülen gazeteci Hrant Dink'i de andı:

"Yarın yani 19 Ocak, sevgili Hrant’ın Dink’in katledilişinin 15’inci yıl dönümü. Sevgili Ahparing’i saygıyla, sevgiyle ve büyük özlemle anmak istiyorum. Hrant’sız 15 yıl geçti. Ama yüzündeki umut dolu o kocaman gülüşü unutmadık. Cesaretini yüreğimize yazdık. Bize emanet ettiği barışı asla unutmadık! Yarım kalan özgür bir ülke düşünü asla unutmadık. Katili de onunla resim çekenleri de onların arkasındaki karanlığı da tabii ki unutmadık ve unutmayacağız. Cinayete giden süreçte rol oynayan üst düzey kamu görevlileri ve rütbeliler hakkında bugüne değin tek bir işlem yapılmadı, tek bir dava açılmadı. Cinayetin arka planı aydınlatılmadı. Sorumlular, cezasızlık zırhıyla korundular. Kollandılar ve korunmaya devam ediyorlar. Merkezinde devlet görevlilerinin planlayıcı ve yönlendirici olarak yer aldığı bir cinayettir, Hrant Dink cinayeti”

'FAİZ DÜŞMEDİ'

Faizin düşmediğini, aksine arttığını söyleyen Buldan, "Vatandaş açısından faiz hiçbir zaman düşmedi. Düştü diyenler de yalan söylüyorlar. Bir vatandaş bugün bankaya gittiğinde ihtiyaç kredisi almak için en az yüzde 31 faiz ödemek zorundadır. Dükkan açmak için kredi çekecek bir esnaf yüzde 25, taşıt almak isteyen bir yurttaş yüzde 29 faiz ödemek zorundadır. Hani faiz düşmüştü? Gelmiş geçmiş en büyük faizci iktidar AKP-MHP iktidarıdır" dedi.

Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:

'DOLARDAKİ KÖPÜĞÜ DEĞİL KAYMAĞI ALDINIZ'

"AKP Genel Başkanı durmadan 'Dolardaki köpüğü aldık' diyor. Bu da köpüklü bir yalandır. Siz asıl dolardaki kaymağı aldınız. Aldınız ve yediniz. Yandaşlarınıza 20 Aralık'ta en büyük vurgunu yaptırdınız. Bunu Türkiye halkları çok yakından takip etti, görüyor ve biliyor. Utanmadan bir de 'Köpük aldık' diyorlar. İnsanda biraz utanma olur, biraz yüzü kızarır. Bunlarda ne yüz kızarması var, ne utanma duygusu var ne de vicdanları var. Bugün dolar 13,50 lira. Akaryakıtta, market fiyatlarında ise gerçek dolar 18-20 liradır."

'FATURALARLA ÖSO ÇETELERİNİN MAAŞLARI ÖDENİYOR'

"Haneler adeta sanayi gibi faturalar ödemek zorunda bırakıldı bu dönemde. Bu fatura bedelleri nerelere gidiyor bir bir sıralayacağım. Faturalardaki bedelin bir kısmı İdlib'deki ÖSO çetelerinin elektrik masraflarını karşılıyor ve onların maaşları ödeniyor buradan. İdlib'in elektriği çok ucuz bir fiyatla Türkiye'den sağlanıyor. Fatura bedelinin bir diğer kısmıyla israf sarayının maskeli baloları, şatafatları karşılanıyor. Saraylarının ışık bedeli karşılanıyor. Yandaşlara dağıtılan ihalelerin garanti bedeli ödeniyor bunlarlar. Geriye kalan küçük bir miktar ise yurttaşın kullandığı elektriğin bedelidir. Tarihte böyle bir dolandırıcılık, böyle bir hırsızlık ne görüldü ne görülecek. Elektrik hattını soygun hattına çeviren iktidar bu iktidardır. Aynı dolandırıcılığı doğal gazda da yapmaya devam ediyorlar. 'Hayaldi gerçek oldu' diyen iktidar, insanları sobalı günlere geri götürdü. Soba ile ısınmak da cep yakıyor. 4 bin 250 TL asgari ücretle çalışanlar, 2 bin 500 TL emekli maaşı alanlar nasıl ısınsın, faturalarını nasıl ödesin, karnını nasıl doyursun, çocuğunu okula nasıl göndersin, iktidara sormak istiyoruz."

'ENES'İ YAŞAMDAN KOPARAN DÜZEN, AKP'NİN ENSAR DÜZENİDİR, TÜGVA DÜZENİDİR'

"Enes Kara, 20 yaşında, tıp öğrencisi, kaldığı tarikat yurdunda baskı ve dayatmalar sebebiyle yaşamdan koptu. Enes'i yaşamdan koparan düzen sosyal devlet olmanın gereği olan öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayamayan düzendir. Yaşamları karartan düzen AKP'nin Ensar düzenidir, TÜGVA düzenidir."

'MÜLTECİLERİN KATLEDİLMESİNE YOL AÇAN DÜZEN AKP-MHP İKTİDARININ SAVAŞ DÜZENİDİR'

"20 yaşındaki Naif Alnaif, İstanbul'da uyurken katledilen Suriyeli bir göçmendir. Geçen ay da İzmir'de 3 Suriyeli mülteci, evlerinde yakılarak öldürüldüler. Mültecilerin katledilmesine, ırkçı saldırılara maruz kalmasına yol açan düzen, AKP-MHP iktidarının savaş düzenidir. Suriye savaşındaki ortaklığıdır ve her gün yürüttüğü nefret siyasetidir."

'DURDUĞUMUZ YER MÜZAKERE'

"HDP işte bu değişimi ve dönüşümü başarmak için vardır. HDP’yi engelleyebilmek, durdurabilmek için uğraşadursunlar; bizler yolumuza kararlılıkla ve en güçlü şekilde, halklarımızla birlikte devam edeceğiz. Bir kez daha vurguluyor ve altını önemle çiziyorum: HDP’nin durduğu nokta; demokratik siyaset zeminidir. HDP’yi silah, şiddet ve çatışmayla bağdaştıramaz, öyle bir fotoğrafın içine yerleştiremezsiniz. İftiralarla partimizi illegalize etmeye çalışan yalan merkezlerine buradan tekrar sesleniyoruz: HDP’nin durduğu yer diyalog ve müzakere zeminidir. Demokratik çözüm ve barış zeminidir. Halkımıza verdiğimiz sözün gereği olarak durduğumuz zemin aynı zamanda demokratik mücadele zeminidir. Her koşulda bu zeminde yürümeye kararlı olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. HDP demokratik siyaseti tercih edenlerin mücadele ettiği bir partidir. Bunu hiç kimse engelleyemeyecektir."

'İMRALI’DAKİ DİYALOGU SONUNA KADAR DESTEKLERİZ'

"Demokratik çözüm için toplumsal barış için diyalog ve müzakereye dayalı yöntem tek çözüm yoludur. Bu çerçevede İmralı’da yürütülecek diyalog görüşmelerini sonuna kadar destekleriz. Ancak bir taraftan mutlak tecridi uygulamaya devam edenlerin diğer taraftan İmralı’dan söz etmelerini asla samimi bulmuyoruz. Bir tarafta rehin tutulan demokratik siyasetçiler; Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, İdris Baluken, Gültan Kışanak ve tüm arkadaşlarımız, diğer tarafta ise İmralı’da ağırlaştırılan tecrit. Sürdürülen bu iki durumu da, bu iki durum üzerinden yürütülen tartışmayı da doğru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. Bunu da herkesin bilmesi gerekiyor. Biz, demokratik çözümün, demokratik müzakerenin ve onurlu bir barışın zeminini yaratma konusunda sonuna kadar kararlıyız."

'İTTİFAKIMIZ DÖNÜŞÜM İTTİFAKIDIR'

"Bize ittifaklarımızı soruyorlar ya. Açıklayalım. Bizim ittifakımız, grev çadırındaki işçilerdir, bütün ekonomi bakanlarından daha iyi ekonomi bilen işportacı Zehra teyzedir. Bizim ittifakımız; kardeşleri Enes Kara için Taksim'e çıkan ve polis müdahalesine karşı direnen genç yoldaşlarımızdır. Bizim ittifakımız, havasını toprağını, deresini suyunu savunan Havva Ana’dır. Bizim ittifakımız her gün öldürülen kadınlar için adliye adliye gezen, sokakları, caddeleri dolduran, hiçbir şeyden korkmayan kadınlardır. Bizim ittifakımız, barış isteyen milyonlardır. Bu kadar açık ve nettir. Bizim ittifakımız; kayyuma karşı halkın sandıktaki iradesidir. Bizim ittifakımız; toplumdaki büyük itirazı, inşaya çevireceğimiz büyük dönüşüm ittifakıdır.

HDP’nin ne yapacağını merak edenlere söyleyelim, biz toplumsal muhalefetin, demokratik muhalefetin, eşit ve birlikte yaşamın, ortak geleceğin, barışın temel taşıyız, taşıyıcı kolonuyuz. Mücadele bayrağını hep en önde taşıdık taşımaya da devam edeceğiz. Ülkenin çözümsüz bırakılan temel sorunlarının, ekonomik çöküşün konuşulmaması için halkın, sokağın gündemini saptırmaya çalışan iktidarın hikâyesinin de siyasetinin de bittiğini herkes biliyor ve görüyor. Asıl büyük hikâyeyi, umudu yeniden inşa eden Türkiye’nin ezilen, emekçi yoksul halkları yazacaktır. Emekçiler yazacaktır, kadınlar yazacaktır, gençler yazacaktır, adaletten, barıştan ve demokrasiden yana olan büyük vicdanlar yazacaktır.


PAYLAŞ