'Hrant Dink'i katleden ırkçılıkla yüzleşme sağlanamadı'

AGOS gazetesi Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 15. yılında vurulduğu yerde anılacak. Bu yıl da anmayı düzenleyen Hrant’ın Arkadaşları grubu, 19 Ocak Çarşamba günü saat 15.00’te Agos’un eski ofisi önünde, maske ve mesafe önlemlerine uyarak buluşma çağrısı yaptı.

Hrant’ın Arkadaşları'ndan Bülent Aydın, Hrant Dink için bir yazı kaleme aldı.

Evrensel'de yayımlanan yazı şöyle;

Hrant Dink’i katledilişinin 15. yılında anıyoruz. Bu hepimiz için “15 eksik yıl” demek. Bu ülkede eşitlik, barış, özgürlük, adalet ve demokrasi talebiyle mücadele edenler için; “Hrant’ın Arkadaşları” için… Neyi kaybettiğimizi biliyoruz. Geçen yıllar boyunca özlemimiz ve acımız katlanarak artıyor.

Bu yıl onun yaşamı pahasına verdiği onurlu mücadeleye ve hakikati söyleme cesaretine yeniden dikkat çekiyor ve Hrant’a kulak veriyoruz. Vicdan ve adalet duygusuyla bu davayı takip edenler her eksik yılda biraz daha çoğalıyoruz. Her yıl olduğu gibi, vurulup düştüğü yerde, gazetesi Agos’un önünde yine bir arada olacağız. Hrant’ın Arkadaşlarını “Buradayız Ahparig!” demeye çağırıyoruz. Hrant için adalet talebimizi 15. yılda bir kez daha yükseltiyoruz.

Yeniden görülen ve çok sayıda kamu görevlisinin, emniyet, istihbarat ve jandarma yetkilisinin yargılandığı cinayet davası 26 Mart 2021 tarihinde verilen kararla sonuçlandı. Fakat adalet yerini bulmadı, yargılama ve soruşturmaların çerçevesi iddianamelerle çizilen çerçevenin dışına çıkamadı. Onu katleden ırkçılıkla yüzleşme sağlanamadı. Hrant Dink cinayetinin üzerindeki karanlık perde kaldırılamadı. Dava hukuken itiraz sürecinde ve halen devam ediyor.

Adalet talebimizi ilk günkü kararlılıkla bir kez daha haykırıyoruz. Hrant Dink’i hedef haline getirip tetikçilerin önüne atanlar, linç süreci ve açık tehditlere rağmen onu korumak için parmağını bile kıpırdatmayanlar, ‘öldür’ diyenler yani gerçek katilleri yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar ve bu alçak cinayetin hesabı sorulana kadar, biz bitti demeden bu dava bitmez.


PAYLAŞ