Efkan Bolaç'ın 2016'da paylaştığı karikatüre hakaret davası açıldı

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda polis tarafından atılan gaz fişeğiyle öldürülen Berkin Elvan’ın yer aldığı Brezilyalı çizer Carlos Latuff’a ait karikatürü paylaşan Avukat Efkan Bolaç hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret etmek” iddiasıyla dava açıldı.

Efkan Bolaç'ın paylaştığı karikatürde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra bir polisi parmak uçlarıyla havaya kaldıran Berkin Elvan yer alıyordu. Karikatürde Elvan’ın parmak uçlarıyla kaldırdığı Erdoğan'ın ter döktüğü de resmediliyordu.

Suçlama konusu yapılan karikatürü 5 Ocak 2016’da paylaşan Bolaç altına, “Gezi’nin kara kaşlı direngen çocuğudur Berkin. Berkin Elvan 17 yaşında” şeklinde not düşmüştü.

Erdoğan ve polisin yer aldığı karikatür nedeniyle hakkında dava açıldığını duyuran ve karikatürü tekrar paylaşan Bolaç, “Bu karikatürü paylaştığım için hakkımda hakaretten dava açmışlar... Gezi de Berkin de onurumuzdur. Elbette savunacağım” diyerek, tepkisini dile getirdi.

Bolaç "Cumhurbaşkanına hakaret" davaları ile ilgili hukuk alanındaki tartışmalara da değinerek, "Hani Adalet Bakanlığı 1 Temmuz 2016’dan önceki cumhurbaşkanlığına hakaret davalarına  izin vermeyecekti, kendimi özel hissettim" paylaşımı yaptı. Av. Bolaç bu paylaşıma Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ü de etiketledi. 


PAYLAŞ