'Karakolda tecavüz tehdidi' iddiasına suç duyurusu

Nergis Doğru isimli kadın Gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Taksim Polis Amirliği ve Çağlayan Polis Karakolu’da “öldürme, tutuklanma, tecavüz tehditlerine ve işkenceye maruz kaldığını” ileri sürereke suç duyurusunda bulundu.

Avukat Seda Şaraldı imzalı suç duyurusu dilekçesinde, suça dahil olan polislerle kamu görevlilerinin soruşturulması ve karakol kameralarının incelenmesi istendi.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Nergis Doğru, 18 Ekim 2021’de Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alındı ve Çağlayan Polis Karakolu’na götürüldü.

Suç duyurusu dilekçesinde, burada Doğru’nun yanına gelen bir kişinin “Sen benim için çok önemlisin Nergis. Nereye kadar mücadele edeceksin? Tutuklanana kadar mı? Yoksa ölene kadar mı? Bu halk için hiçbir şeye değmez. Bak polisler de çok hırpalamışlar seni, ne hale gelmişsin. Vazgeç bu işten” dediği, bir polisin de “Özgürlük çok güzel bir şey değil mi?” dediği ifade edildi.  

Dilekçede, aynı kişinin Nergis Doğru’nun daha sonra gözaltına alındığı dönemlerde de Taksim Polis Amirliğine giderek tehditlerine devam ettiği ileri sürüldü:

“15 Kasım 2021’de Nergis Doğru, Taksim Meydanı’na basın açıklaması gerçekleştirmek istediği sırada gözaltına alınmış ve Taksim Polis Merkezi Amirliği Güvenlik Bürosuna götürülmüştür. Taksim Polis Merkezi Amirliği'nde bu sefer 3-4 kişilik bir grup müvekkille görüşmeye çalışmıştır. Bu grubun içerisinde de yine aynı şahıs bulunmaktadır. ‘Nergiscim buraya otur, ben koltuğu ısıttım’ diyen şahıs; daha sonra Doğru’yu tecavüz etmekle tehdit etmiş ve odadan çıkarken ardından ‘Senin peşini hiç bırakmayacağım’ diye bağırarak tehditlerini sürdürmüştür.”

Dilekçede aynı kamu görevlisinin, Nergis Doğru 24 Aralık 2021’de Taksim Meydanı'na basın açıklaması gerçekleştirmek istediği sırada gözaltına alındığında da onunla görüştüğü ve ‘Ben senin için geliyorum Nergiscim. Sen konuşmayacaksın zaten; biz konuşacağız, sen dinleyeceksin’ dediği iddia edildi.

Dilekçede, bu kamu görevlisinin, beraberindeki polislerle birlikte “uzun bir süre boyunca Nergis Doğru’ya yönelik ölüm, tutuklama, tecavüz tehdidi ve tacizleriyle işkence suçunu açık şekilde işlediği” ileri sürüldü.  

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın günlük raporuna da Doğru’nun 8 Aralık 2021’de gözaltına alındıktan sonra aynı gün içerisinde serbest bırakıldığı yansıdı.

İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi Dokümantasyon Birimi, 2021 yılının ilk on bir ayı içerisinde toplamda en az 144 kişinin kaçırma, ajanlaştırma ve tehdide maruz kaldığını belirledi. 


PAYLAŞ