Hrant Dink katledilişinin 15. yılında anıldı

Fotoğraf: Evrensel

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 15. yılında vurulduğu yerde, vurulduğu saatte anılıyor. "15 eksik yıl" şiarıyla düzenlenen bu yılki anmaya Dink’in ailesi, arkadaşları, milletvekilleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Evrensel'de yer alan haberlere göre, Anmaya katılanlar sık sık “Buradayız Ahparig” “Hrant için, adalet için”, "Katilleri koruyan cinayete ortaktır", “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, "Faşizme inat kardeşimsin Hrant", “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları artıyor.

Sebat Apartmanı'ndan seslenen Hrant'ın Arkadaşlarından Bülent Aydın, "Arkadaşımızın 15. Yılında vurulup düştüğü yerdeyiz. Arkadaşımızı hakikat anlaticimizi anmaya geldik. Bu kez anmamizi pandemi koşullarında yapıyor. Buradayız Ahparig buradayız. Hrant Dink samimiyetin, hakikati söylemenin barış dilini kuruyordu. Arkadaşımız bu ülkenin nefretten beslenenleri O'nu bu yüzden katletti. Hrant Dink bu ülkede farklılıkların bir arada yaşanacağını düşünüyordu bu yüzden katlettiler" dedi.

CEZAEVİNDEN MESAJ GÖNDERDİ

Hrant'ın Arkadaşları'ndan Bircan Yorulmaz'ın, 15 yıldır ilk kez törene katılamadı. Yorulmaz'ın, Sincan Cezaevinden gönderdiği mesajı Emel Kurma okudu. Yorulmaz şunları kaleme aldı:

"Bugün Hrank Dink'in bizlerden alınışının 15. yıl dönümü. 15 yıldır süren adalet ve hakikat arayışımızda ilk kez bu yıl, bu alanda sizlerle birlikte olamıyorum. Ancak biliyorum ki Hrant'ın Arkadaşları sadece bu alanda değil, Her yerde... Hrant'ın Arkadaşları olarak, adalet arayışımıza devam edeceğiz. Buradayız Ahparig!" 

Anmada Hrant Dink'in eşi, Rakel Dink de bir konuşma yaptı.


PAYLAŞ