Ankara kulislerinde iddia: TÜİK Başkanı Dinçer'in istifası istendi

Ankara kulisleri, 'Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer’in istifasının' istendiğini konuşuyor. İddiaya göre, TÜİK üzerinde son zamlar sonrası enflasyonun ‘yüksek hesaplanmaması’ için yoğun baskılar söz konusu.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın, önceki gün köşesinden, "Geçtiğimiz günlerde çok ama çok önemli bir istifa gerçekleşti. Üst makam da zaten istenilen bu istifayı aldı ve cebine koydu. Ne zaman açıklanır, nasıl açıklanır bilmiyorum. Ama bu istifa gerçek. 'Tepe'deki kaynaklardan teyit ettirdim. Ancak henüz işleme koyulmadığı için kurum adını vermiyorum" dediği ismin, ilk tahmin olarak gündeme gelen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı olduğu öne sürüldü.

Altaylı’nın yazısının ardından gazeteci Murat Yetkin ise istifası istenen isimlerin Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer olabileceğini belirtmişti. BirGün’de yer alan bir habere göre ise hakkında istifa yazıları bulunan bir diğer isim Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun. Birgün, Altun iddiasına gerekçe olarak Erdoğan’ın sağlık sorunları olduğu iddialarının yayılmasına neden olan videoları gösterdi.

Diken'den Altan Sancar'a konuşan, konuşan AKP’li bir isim, Altun’un Erdoğan’ın ‘yakın çalışma arkadaşı olduğunu ve istifanın söz konusu olamayacağını’ düşündüğünü belirtti. Kavcıoğlu için ise “Neden olsun” değerlendirmesini yaptı.

TÜİK Başkanı Dinçer için ise “Cumhurbaşkanı kendisine tepkili” diyen kaynak, “Açıklanan veriler doğrudan bizden kaynaklı değil. Yaşanan saldırılar sonucu oluşan suni bir enflasyon söz konusu. Cumhurbaşkanımız da aynı fikirde ve TÜİK’in bunu yeteri kadar vurgulamadığını düşünüyor ve tepkili” değerlendirmesini yaptı.

AKP’li isim, TÜİK’in verileri açıklarken doğru vurgular yapmadığını düşündüğünü belirterek, “Hatayı düzeltmek cumhurbaşkanımıza kaldı” dedi.

Kaynak, “İstifa mı gelecek” sorusuna ise kesin bir yanıt vermeyerek, şöyle demekle yetindi:

“Bir sonraki veri açıklandığında bu hatalar düzeltilir ise neden istifa olsun? Ekonomide her veri toparlanma eğiliminde iken enflasyon da düşecektir, TÜİK bu verileri paylaştığında göreceğimize inanıyorum. Ancak hatada ısrar, cumhurbaşkanımızın tepkisini büyütecektir.”

'DİNÇER'İN MAKAMINDA SAYILI GÜNLERİ KALDI'

Gazeteci İsmail Saymaz Halk TV’deki köşesinde, istifası alınan ismin TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer belirterek, konuya ilişkin şunları yazdı: 

"Ankara kulislerini çalkalayan bu iddiayı iki kaynaktan doğrulattım. İddiaya göre ‘affını’ isteyen isim, TÜİK Başkanı Dinçer'miş. TÜİK'in yıllık enflasyon oranını yüzde 36 olarak açıklaması, Beştepe'de tepki çekmiş. Dinçer'in makamında sayılı günlerinin kaldığı söyleniyor."


PAYLAŞ