Kemal Okuyan, ittifak için 'kırmızı çizgilerini' açıkladı

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, HDP’nin çağrısıyla yapılan ve  8 siyasi partinin katıldığı toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, "Bir ittifak oluşturmak için laiklik, antiemperyalizm ve sınıf ekseni kırmızı çizgilerimiz. Bileşenlerle böyle bir ortaklığın yakalanmasını mümkün görmedik” dedi.

Cumhuriyet'te yer alan haber göre, Okuyan, “Türkiye’de güncel, yakıcı meseleler oluyor. Parti kapatma davası, seçim yasasıyla ilgili bir oldubitti, siyasi cinayet olur, o konuya dair ortak tutum alabilecek kesimler arasında bir diyalog açılabimeli. Her zaman böyle bir diyalogdan yanayız. Bu nedenle toplantıya gittik. Toplantının, daha öte bir anlamı yoktu. Zaten bu toplantıya davet eden parti de bir ittifak görüşmesi için davet etmedi” diye konuştu.

Kırmızı çizgilerini esnetme ya da tartışmaya açma gibi durumlarının hiçbir şekilde olmadığını söyleyen Okuyan, “Soldaki değişik kesimlerle görüşürüz. HDP önemli bir parti, onlarla da görüşürüz ancak HDP ile ayrım noktalarımızı HDP de bütün kamuoyu da biliyor. Toplantının son derece saygılı, herkesin birbirini anladığı, dinlediği bir şekilde geçtiğini söyleyebilirim ama bu kadar” ifadelerini kullandı.


“Türkiye’de devrimci hareketin bağımsız sınıf çizgisini öreceğiz. Ya birlikte birileriyle yapacağız ya da tek başımıza yolumuza devam edeceğiz” diyen Okuyan, ittifak konusunda EMEP ve SOL Parti ile görüştüklerini ve bunu da daha önce ilan ettiklerini söyledi. “Seçim yok, ittifak nereden çıktı?” yaklaşımında olmadıklarını, ilkesel birliktelik sağlanırsa ittifaklara açık olduklarını vurgulayan Okuyan, “Neden ittifaktan uzak duralım? Savunduğumuz ilkeler etrafında oluşabilecek her ittifaka yapıcı bir şekilde katılırız. Zaten 3 parti olarak görüşmeler sağlıyoruz” dedi.

Okuyan, görüşmelerde daha ileri aşama için uğraştıklarını belirterek, “3 parti de kendi iç hazırlıklarını tamamladı, ocak ayının ilk yarısında kendi iç süreçlerini halletti. Şu anda yol alabilecek, yol alamasak da kamuoyuna bunun gerekçelerini açıklayabilecek durumdayız” diye konuştu.


PAYLAŞ